187 wordt gebruikt, hetzij van middelmatige hetzij van hoge kwaliteit. Voor een internationale toepassing zou dit onvoldoende zijn. Wat film en filters betreft, het congres liet geen nieuwe aspecten zien. Bekende combinaties, infra-rood/minus blauw en panchromatisch/ minus blauw worden nog steeds het meest gebruikt. Kleurenfotogra fie is in haar experimentele stadium en schijnt te kostbaar te zijn voor algemeen gebruik. Kleurenfotografie op een doorlopende strook, gebruikt voor militaire doeleinden en gemaakt tijdens de Koreaanse oorlog, maakte grote indruk op de aanwezigen. Bij de instrumenten was het belangrijkste de O.D.S., een stereo- scoop, die ontworpen en geconstrueerd is door de Nederlandse Op tische industrie „Oude Delft". De voornaamste voordelen zijnhet be kijken van de stereobeelden zonder dat de foto's of de stereoscoop be wogen worden en de mogelijkheid voor twee waarnemers gelijktijdig hetzelfde paar foto's waar te nemendeze stereoscoop is dus het ideale instrument voor instructiedoeleinden. Het vervaardigen van kaarten uit foto's (Commissie IV). Het congresrapport van deze Commissie, dat voorbereid is door de Italiaanse vereniging, bevat de vragenlijst en de antwoorden die ontvangen werden uit Oostenrijk, België, Canada, Finland, Duitsland, Italië, Nederland, Zweden en Zwitserland. De antwoorden zijn echter zeer verschillend. Enige ervan geven volledige details, zoals die van België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zweden en Zwitserland. Andere doen niet zulke grondige mededelingen, met name niet over de pro blemen van organisatie, economie en statistiek. In sommige gevallen, zoals Oostenrijk, wordt de vragenlijst aangevuld door een zeer goede tentoonstelling. Het zou echter de moeite waard zijn een volledige studie te maken van alle gegevens die in dit rapport staan. Het zou wenselijk zijn de kaarten op grote schaal en de topografische kaarten op kleine schaal afzonderlijk te beschouwen. In dit opzicht is het jam mer, dat de zeer belangrijke gegevens uit de V.S. te laat kwamen om in dit rapport gepubliceerd te wordenook de antwoorden van Groot- Britannië en Canada gaven geen gedetailleerde mededelingen over de practische resultaten, hun economie en de nauwkeurigheid. Als deze mededelingen beschikbaar waren geweest, zou de indruk die we op dit congres verkregen, nog sterker zijn geweest; tegen woordig worden bijna geen topografische kaarten meer vervaardigd zonder gebruik van luchtfoto's. De Amerikaanse Geological Survey en de Army Map Service, die door het congres bezocht werden, de Franse, Belgische, Nederlandse en Oostenrijkse topografische dien sten, aanvaarden alle de fotogrammetrie als fundamentele methode. Bij de fotografie op grote schaal is de situatie heel anders. Of schoon de fotogrammetrie veld wint, is zij in verschillende landen nog in een experimenteel stadium, vooral ten behoeve van zeer nauwkeu rige kadastrale kaarteringen. Het Belgische rapport vermeldt een experiment in de gemeente Waterloo. De foto's zijn gemaakt met de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 15