189 rantiecijfers resulteren in beide gevallen in toe te stane middelbare fouten van 0,15 tot 0,20 m in de bepaling van een punt. Dit is onge twijfeld werk van hoge nauwkeurigheid voor het vervaardigen van kaarten op schaal 1 2000. Het Duitse rapport behandelde bijna uitsluitend kaarteringen uit gevoerd tijdens en voor de oorlog. Dit feit verminderde zijn waarde aanmerkelijk, omdat na de oorlog een hogere nauwkeurigheid bereikt werd. Dit werd duidelijk uit een van de Duitse voordrachten. In alle vooroorlogse publicaties van Prof. Finsterwalder wordt een middel bare fout in de meting van coördinaten aangenomen, overeenkomende met 0,03 mm gemeten in het vlak van het negatief. Nu noemt dezelfde schrijver experimenten die hiervoor 0,01 mm aangeven. Dit illustreert misschien het duidelijkst de hogere nauwkeurigheid die tegenwoordig door de fotogrammetrie verkregen kan worden, vergeleken met vroeger. Uitwerkingsinstrumenten en camera's (Comm. II en I). Wat de uitwerkingsinstrumenten betreft, zoals reeds is gezegd, alle Europese instrumenten waren tentoongesteld. Een merkwaardig feit was het ontbreken van alle bekende Amerikaanse derde-orde-uitwer kingsinstrumenten voor benaderde oplossingen. De Fransen toonden hun bekende instrumenten van Poivilliers zonder enig opmerkelijk nieuws sedert het laatste congres. Belangrijk waren echter de Franse mededelingen betreffende de fotografie, ge geven tijdens het congres door de heer Cruset. Meer aandacht zal in de toekomst besteed moeten worden aan zijn studie over het verlies aan scherpte door de beweging van het vliegtuig. Zijn vernuftige experi menten toonden, dat dit niet verwaarloosd kan worden en dat het scheidend vermogen van de fotografie op grote schaal in het algemeen beïnvloed zal worden door deze bron van moeilijkheden. De kwaliteit van de foto's bepaalt tenslotte de mogelijkheden die verwezenlijkt kunnen worden in de uitwerkingsinstrumenten. Daarom zal iedere verbetering die daar bereikt kan worden, het veld van de mogelijke toepassingen van de fotogrammetrie verruimen. Deze Franse experi menten zijn dus van het grootste belang en zouden door anderen her haald moeten worden. Zijn onderzoek over de kwaliteit van fotografisch papier leverde ook opmerkelijke resultaten op en is van waarde voor de practische foto grammetrie. We zijn ervan overtuigd, dat de heer Cruset met deze twee publicaties een zeer bruikbare bijdrage heeft geleverd aan het congres. Amerika stelde de automatic rectifier en de Kelsh plotter van Bausch en Lomb ten toon; het laatste instrument wordt ook door de Baltimore Instrument Corp. vervaardigd. Deze automatic rectifier is niet zo interessant voor Europese fotogrammeters vanwege zijn hoge prijs, die niet gecompenseerd wordt door enig belangrijk voordeel vergeleken met andere moderne ontschrankers, zoals die van Zeiss, die op de tentoonstelling te zien waren. De Kelsh plotter is een belang-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 17