190 rijke verbetering van de multiplex voor zover het de uitwerking be treft. Een onderzoek met een toetsplaat voor het scheidend vermogen, op de tentoonstelling gedemonstreerd, liet uitstekende resultaten zien. Daarom geloven we, dat dit eenvoudige en tamelijk goedkope instru ment een toekomst zal hebben in de fotogrammetrie. Het nadeel van het waarnemen in een anaglyphenbeeld schijnt niet te ernstig te zijn, dank zij het gebruik van de oorspronkelijke negatieven. Zeiss toonde, behalve zijn ontschranker, de nieuwe stereoplanigraaf C 8 volgens het bekende ontwerp, dat in het verleden bewezen heeft te voldoen. Een aantal toevoegingen en verbeteringen zijn aan het oude type aangebracht. Het zal echter van de vaardigheid en de bekwaam heid van de nieuwe fabriek afhangen, of de nieuwe C 8 werkelijk een hogere nauwkeurigheid dan de vooroorlogse types zal bereiken. We hopen dit in de nabije toekomst te kunnen onderzoeken aan de nieuwe C 8 van het Internationaal Instituut voor Luchtkaartering te Delft. Verder laat Zeiss de radial secator zien, die ontwikkeld is tijdens de oorlog en die het maken van mallen voor de gleufmallenmethode ver eenvoudigt en verbetert. We vermelden in het bijzonder de aankondiging van de nieuwe toparlens van Zeiss, die ontworpen is door dezelfde Dr. Richter die de beroemde topogonlens op zijn naam heeft staan. Met deze toparlens en de aviotarlens van Wild geloven we, dat de Europese camera industrie de fotogrammetrie van optische middelen heeft voorzien die de mogelijkheden van de fotogrammetrie zo aanzienlijk vergroten, dat niemand deze kan negeren. Dit is ook het geval, en misschien nog meer, met de aviogonlens, de wijdzichtlens van Wild, die van het grootste belang is voor de fotogrammetrie. Met deze aviogonlens komen we bij de andere Zwitserse producten, de verbeteringen van de bestaande Wild A5 en A6. De Ay kan be schouwd worden als een belangrijke verbetering, niet omdat hij, even als de Zeiss C8, foto's van 9 X 9 inch kan bevatten, maar door de ver beterde positie van het meetmerk ten opzichte van het vlak van de negatieven. Iedereen weet, dat deze ligging een zwak punt vormde, vooral in de vroegere construcie van de A5, omdat er zich enige prisma's tussen het meetmerk en de negatieven bevonden. Nu is dit jneetmerk op een bepaalde afstand van het vlak van de negatieven ge plaatst, zonder beweegbare optische delen ertussen. De A8 is een meer algemene uitgave van de bekende A6. We krijgen de indruk, dat in vele gevallen het verlies aan nauwkeurigheid van de A7 naar de A8 niet heel groot zal zijn. Daarom kan dit instrument ook gebruikt worden voor kaarteringen op grote schaal. We zouden het echter als een fout van de firma Wild beschouwen, als zij de A6 van haar programma zou schrappen, zoals zij dit met de A5 doet. De A8 is veel duurder dan de A6. Er is geen behoefte aan duurdere uitwer kingsinstrumenten, maar aan goedkopere. We vermeldden reeds, dat een van de sterkste indrukken die we gedurende het congres kregen, het feit was, dat de fotogrammetrie in een stadium van massaproductie gekomen is. Als we tegenwoordig kijken naar vele zogenaamde onont-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 18