191 wikkelde gebieden met hun uitgebreide programma's voor de ontwik keling, valt ons de noodzakelijkheid op vele kaarten te vervaardigen en in zo kort mogelijke tijd. Dit betekent massaproductie, ook in deze landen. Zij kunnen zich echter nooit de investering van het nodige kapitaal veroorloven voor een organisatie zoals het Franse Institut Géographique National, dat met zestig kostbare eerste-orde-uitwer- kingsinstrumenten werkt. In die gevallen is er behoefte aan instru menten die niet duurder zijn dan de A6, maar goedkoper. Het komt ons voor, dat bij het ontwerpen van fotogrammetrische uitwerkings instrumenten dit feit niet voldoende overwogen wordt. Misschien zou een verbeterde constructie van de stereotop van Zeiss deze moeilijk heden kunnen helpen overbruggen. Wij geloven daarom, dat onder de huidige omstandigheden de Kelsh plotter een bruikbaar instrument zal blijken te zijn voor een ware massaproductie van kaarten met be perkte nauwkeurigheid. Wij zouden de beschouwingen over commissie II willen besluiten met de opmerking, dat vele problemen niet slechts onopgelost zijn ge bleven, maar nauwelijks besproken zijn. Wij noemen er een paar: a. vergelijking van de verschillende methoden van oriëntering; b. vergelijking van het systeem van projectie in de uitwerkingsinstru menten: optische of mechanische projectie in de ruimte of in X-Y- en F-Z-vlakken c. de methoden om de vertekening te compenseren; d. het onderzoeken van de verschillende uitwerkingsinstrumenten. Er zijn enige mededelingen gedaan over deze problemen, maar de meerderheid ervan was van beschrijvende aard en er had geen werke lijke discussie plaats over de verschillende aspecten van elk van deze problemen. Misschien zijn deze eisen te hoog voor internationale ontmoetingen. In dat geval zal het des te noodzakelijker zijn, een geschreven discussie te hebben door middel van artikelen over deze onderwerpen. Photo- grammetria stelt haar bladzijden ter beschikking van iedereen die wil bijdragen tot deze internationale discussie. Commissie I, Fotografie (met inbegrip van fotografische materialen en procedé's, camera's, het ijken van camera's, fotovluchten en navi gatie). Het ijken van camera's. Het belangrijkste werk van Commissie I is de voorbereiding geweest van een internationale specificatie van ijkprocedé's, die de mogelijk heid geven de camera's in verschillende landen te vergelijken. Deze specificatie maakt de uniforme bepaling en vergelijking mogelijk van de combinaties van lens en film, van de helderheid van de foto en de sluiering. Op deze manier kunnen de belangrijkste factoren die de optische kwaliteit beheersen, uniform worden uitgedrukt en kan de optische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 19