192 kwaliteit van verschillende camera's vergeleken worden. Bovendien werd een gedeelte van de werkwijze om de vertekening te ijken en om getallen voor de inwendige oriëntering te geven, gestandaardiseerd. Deze specificatie geeft, ofschoon zij een practische oplossing is en niet in alle opzichten ideaal, zeker een bruikbare mogelijkheid camera's te vergelijken. Ook vormt zij een basis voor verdere studie. Camera's. De tentoonstellingen gaven een belangrijke vooruitgang te zien van camera-ontwerpen, zowel voor fotogrammetrisch werk als voor ver kenningsfotografie. Wilds camera's (geconstrueerd voor filmformaten van 9X9 inch en 18 X 18 cm en voor 15 X 15 cm glasplaten) zijn uitgerust met normaalzicht-aviotarlenzen en wijdzicht-aviogonlenzen, die een merkbare vooruitgang in de optische vervolmaking betekenen, evenzeer als in helderheid van de foto en in vrijdom van vertekening. Fairchilds T-11 camera is uitgerust met een snelle en doeltreffende sluiter en zal geleverd worden met een planogon-wijdzichtlens, die ook nagenoeg vrij is van vertekening. Williamsons O.S.C. toont con structieve verbeteringen en is uitgerust met een moderne wijdzichtlens van Ross. De belangrijkste camerafabrikanten zijn er in geslaagd lenzen te vervaardigen met vertekeningswaarden van ongeveer 0,01 mm. De continuous-strip-camera van Sonne werd geconstrueerd voor verkenningsfotografie bij lage vlieghoogte en grote snelheden. Hij werd tentoongesteld tegelijk met het onderdeel dat automatisch op elec- tronische wijze de beeldbeweging compenseert, met automatische be- lichtingscontróle en gemonteerd in een gyroscopisch gestabiliseerd cameramontuur. Een doorlopende stereoscopische kleurenfilm demon streerde de mogelijkheden ervan. Fotografische materialen. Wat de oude tegenstelling film contra glasplaten betreft: discussies over beider verdiensten leidden niet tot een uniforme mening. De alge mene strekking scheen echter te zijn: in het algemeen film te gebrui ken, doch glasplaten in die gevallen waar een hogere graad van nauw keurigheid gewenst is. Navigatie. Voor navigatie was een gyroscopisch gecontroleerde driftmeter ten toongesteld, die verbonden was met het automatisch op drift corrige rende cameramontuur, met het flux-gate-kompas en de automatische piloot. Er werd slechts één voordracht gehouden over een methode van in strumentele navigatie, die goede resultaten gaf. Geen enkele mededeling werd gedaan over radarnavigatie ten be hoeve van fotovluchten, ofschoon deze methode zeer zeker voor de toekomst veel belooft.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 20