Internationaal opleidingscentrum voor luchtkaartering Een nieuwe camerasluiter 193 De Technische Hogeschool en de Landbouwhogeschool hebben een zelfstandige stichting in het leven geroepen, die zich ten doel stelt, in het kader van het door de leden der Verenigde Naties unaniem aan vaarde bijstandsprogramma, een wetenschappelijke opleiding te doen geven in de toepassing van de luchtkaartering voor fotogrammetrische, geologische, bosbouw- en landbouwkundige doeleinden en de weten schap der luchtkaartering te beoefenen en te bevorderen. Deze stichting, het Internationaal Opleidingscentrum voor Lucht kaartering, heeft gastvrijheid gevonden in het Laboratorium voor Geo desie te Delft. Het doel van het onderwijs is de opleiding van buiten landse krachten, hetzij in de luchtfotogrammetrie, hetzij in één van de genoemde toepassingen op zodanige wijze, dat zij in eigen land ter stond productief werk kunnen leveren. Het onderwijs, dat een uitge sproken individueel karakter zal dragen, wordt gegeven in het Engels, Frans en Duits. Hoewel de opzet gericht is op de vervulling van buitenlandse behoeften, zullen beide genoemde hogescholen van dit onderwijs profijt kunnen trekken. Zo wordt bijvoorbeeld in de kring van bosbouw- en bodemkunde van de Landbouwhogeschool ten aan zien van studenten die na afloop van hun studie een werkkring in het buitenland zullen aanvaarden, een speciale opleiding in de foto interpretatie ten dienste van deze vakken welhaast onontbeerlijk ge acht. Aan Nederlandse studenten wordt de mogelijkheid geopend te worden toegelaten tot de studie aan het Opleidingscentrum. De aanwezigheid van een moderne en uitgebreide fotogrammetrische uitrusting schept de mogelijkheid tot belangrijk onderzoekingswerk in samenwerking met de Technische Hogeschool. N.R.C20-1-1953.) De nieuwe snelle sluiter voor vliegtuigcamera's, de rapidyne van Fairchild zal in negen modellen voor lensopeningen van 0,25 tot 7,2 inch gemaakt worden. Deze sluiter tussen de lenzen, waarmee ook reeds bestaande camera's zullen worden uitgerust en die er voor revisie gemakkelijk uit is te verwijderen, maakt gebruik van twee sluiters, die bijna tegelijk geopend, resp. gesloten worden, waardoor de snelheid, en daarmede de scherpte van de foto, van gebruikelijke verkenningscamera's meer dan verdubbeld wordt, hetgeen vooral wegens de toenemende snelheid van de vliegtuigen nodig is. Een der modellen is slechts 1,75 mm dik. (De Ingenieur 18-7-1952.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 21