195 produceren in de beeldruimte van de kijker van een theodoliet. Zij worden reeds gevormd door de objectief rand, die van het bolvormige golffront, van de lichtbron afkomstig, altijd een deel afzondert. Het bleek nu, dat het snijpunt van de kruisdraden op deze buigingsfiguren eveneens ingesteld kan worden en dat men het objectief in principe kan verwijderen, mits men dit vervangt door een diafragma met gelijke opening. Met het oog op de opvoering van de nauwkeurigheid kan men met gunstig gevolg gebruik maken van een zóneplaat (fig. 2), die zo is geconstrueerd, dat de doorlatende en absorberende zones gelijke oppervlakten hebben. Het interferentiepatroon bestaat nu eveneens uit een aantal concentrische ringen, maar met een groter contrast en grotere helderheid dan met een diafragma met opening en gleuven van Fig. 2 willekeurige afmeting verkregen kunnen worden. Men kan nu bij een juiste dimensionering met een grote precisie instellen. Een dergelijke zóneplaat wordt gemonteerd op het objectief van een theodoliet (foto 1). Men stelt nu niet scherp in op de lichtbron, maar zoekt met behulp van de centrale instellens een gunstig patroon uit, waarop goed is te richten. Essentieel is, dat iedere willekeurige licht bron die zich in de voorwerpsruimte bevindt, en die klein genoeg is, een interferentiepatroon produceert, zodat het niet noodzakelijk is de scherpstelling voor verschillende afstanden te veranderen. Dit is in de landmeetkundige practijk uiterst belangrijk. Om een interferentiepatroon te verkrijgen is een speciale lichtbron ontworpen, die gemonteerd kan worden op een driepoot (foto's 2 en 3). Achter een positieve dubbelbolle lens F van 15 dioptr. wordt een autolamp E bevestigd van 35 Watt met de gloeidraad in het brand- vlak van de lens, zodat de uittredende lichtbundel een weinig divergeert. Deze bundel valt op een diafragma G. De grootte hiervan is proef ondervindelijk vastgesteld en bedraagt 1/100000 van de afstand licht bron-theodoliet. Voor elke afstand moet men dus een bijpassend dia fragma inzetten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 23