VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Nederlandse Landmeetkundige Federatie 217 polatie werd voortgebouwd, dit in tegenstelling met het begin van de Oosthelft, waar we gedwongen waren met extrapolatie te werken, met alle gevolgen van dien, vermeerderd met de storende invloeden door ondulatie, luchtspiegelingen, laterale refractie en door de verschui ving van het punt Blankenham. Tenslotte enige opmerkingen. Om meer inzicht te krijgen in de afwijkingen ontstaan door atmos ferische invloeden bij hoekmetingen, zouden wij een driehoekspunt hehaaldelijk hebben moeten bepalen, zowel 's morgens, 's middags als tegen de avond en dan nog voor zover dit mogelijk is, alle dagen van het jaar, met notering van de bewolking, de vochtigheid, de wind en de temperatuur. Mogelijk, dat dan uit die waarnemingen de groot heden van ondulatie, luchtspiegelingen en laterale refractie af te leiden zouden zijn. Dit zeer tijdrovende werk kan natuurlijk onmogelijk door een landmeetkundig bureau worden uitgevoerd. Misschien is het iets voor de afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool. In het geval dat men ergens een snelliuspunt moet bepalen uit zeer verre richtingen, vooral als die over water of pas drooggemalen gron den gaan, doet men dit het best tegen de avond; wij raden dit aan, omdat dan de storende invloeden van atmosferische aard zo goed als verdwenen zijn. Is dit om enige reden niet mogelijk, dan stelle men het instrument op een hoogte van minstens 2 m boven de grond op. Voorts zijn onze resultaten in de Oosthelft van de Noordoostpolder zeker niet onnauwkeurig te noemen voor een derde-klasse-gebied, vooral als men bedenkt, dat de plans op schaal i 5000 2Ün getekend en een fijn kaarteerpuntje daarop al een afmeting heeft overeenko mende met ca. 0,5 m. Zwolle, Januari 1952. AGENDA van het 13e congres, te houden op Donderdag 11 Juni en Vrijdag 12 Juni 1953 in het Laboratorium voor Landmeetkunde te Wageningen. 11 Juni 10.30 Plenaire zitting: 1. Opening van het congres. 2. Verslag van de secretaris ingevolge art. 6a van het Huis houdelijk Reglement en financieel verslag van de penning meester (zie blz. 219). 3. Verkiezing van een penningmeester wegens aftreden van Prof. Ir. W. Baarda, die zich niet herkiesbaar stelt. De Ver eniging van Civiel-landmeters en Geodetisch-ingenieurs stelt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 45