FO TOGRAMME TRIE Prof. Dr. Ir. W. SCHERMERHORN: Indrukken van het congres der Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie te Washington in September 1952 Inleiding. Op de ontwikkelingsweg van de fotogrammetrie zijn de internatio nale congressen gelijk rustplaatsen, waar men zich verplicht voelt de balans op te maken van hetgeen sedert het voorgaande congres is ge daan. Wie, zoals de schrijver, bovendien het voorrecht heeft gehad aanwezig te zijn bij alle congressen die gehouden zijn sinds de eerste wereldoorlog te beginnen met het congres in 1926 in Berlijn gaat een stap verder en laat de gehele ontwikkeling aan zich voorbij gaan. Bij ieder congres brengen de industrie en de nationale vereni gingen datgene naar voren, wat zij als de belangrijkste vooruitgang van de laatste jaren beschouwen. Het is te begrijpen, dat menig in strument dat met veel enthousiasme aangekondigd werd, nu óf hele maal verdwenen is óf onherkenbaar is veranderd, terwijl menige toe passing die eens grote indruk maakte, nu ergens in een archief is op geborgen. Om de volledige betekenis te beseffen van hetgeen het congres van 1952 heeft laten zien, zou het nuttig kunnen zijn die punten te onder zoeken die het karakter van de opeenvolgende congressen hebben be paald en welke instrumenten of problemen toen onze volle aandacht hadden. Tot op zekere hoogte is het aan te raden dit niet te doen aan de hand van het Internationaal Archief voor Fotogrammetrie, dat speciaal voor de congressen van 1930 en later een juist beeld geeft, maar door eigen persoonlijke herinnering te raadplegen. Hier zult U de overblijf selen vinden van hetgeen eens de meeste indruk maakte. Historisch overzicht. We krijgen dan eerst de bijeenkomst in 1926 in Berlijn, die in één verband beschouwd moet worden met de belangrijke bijeenkomst en tentoonstelling ter gelegenheid van de Internationale Luchtvaart Ten toonstelling, eveneens in Berlijn, in 1928 (I.L.A.). De fotogrammetrie in Europa werd in die tijd, evenals vele jaren daarna, nog altijd volledig beheerst door de constructie van de instru menten. Europa had de fotogrammetrie van die kant aangepakt. De stereoplanigraaf van Zeiss C3 werd in die tijd bijna in de schaduw gesteld door de aerocartograaf van Hugershoff, die beschouwd werd als een verbetering van de enorme autocartograaf. Hugershoff had het Vertaling van de in het Engels gestelde publicatie in Photogrammetria IX, 1952-53, nr. I.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 5