180 waarvan het antwoord van de grootste betekenis is voor de fotogram- metrie. Pas in 1948 kon het zesde congres in Den Haag worden gehouden. De indruk die dit congres op de schrijver maakte, is er één van stil stand, niettegenstaande de grote activiteit van militaire zijde. Slechts bij twee onderwerpen kon een ontwikkeling bespeurd worden. De eerste was die van de theoretische behandeling van de problemen der ruimte-triangulatie. Deze werd zowel door de Nederlanders als de Zwitsers behandeld, zonder dat er echter een mogelijkheid was de verkregen resultaten op dezelfde manier en op dezelfde schaal aan de practijk te toetsen, als in Nederland gedaan was, in de jaren tussen 1934 en 1938, met de theorie van Von Gruber. Nog een belangrijke ontwikkeling was het begin van massaproductie op fotogrammetrisch gebied. Dit was het natuurlijke resultaat van de consequente aanvaarding van de fotogrammetrie door de U.S.A. Zoals onvermijdelijk is bij elke massaproductie, moest men zich beperken tot de ontwikkeling van aanvaarde methodes, namelijk de trimetrogoon- en multiplex-methodes. In de afdeling der instrumenten ontbrak de Duitse industrie, die voor de oorlog zo'n dominerende plaats innam. Wat de uitwerkings instrumenten betreft, mag het verschijnen van het tweede-orde instrument beschouwd worden als een gevolg van de toenemende massaproductie. Elke bekende Europese ontwerper toonde een uit werkingsinstrument, bestemd om een massaproductie van topografi sche kaarten mogelijk te maken. Deze ontwerpers waren van mening, dat deze machines meer voordelen boden dan de multiplex, die onder tussen zo goed in de Angelsaksische wereld is ingevoerd. Kenmerkende verschijnselen van het congres te Washington. Als mij nu gevraagd zou worden naar de kenmerken van het congres van 1952 in Washington, zou ik de volgende verschijnselen aanduiden: 7. Het schijnt alsof een grote stap voorwaarts gedaan is wat de con structie van instrumenten betreft. De markt vail het westelijk half rond had blijkbaar veel aantrekkingskracht op de Europese industrie, die op dit congres het uiterste gedaan heeft om met topprestaties te komen. De oorlog was dan ook lang genoeg geëindigd om deze in dustrie in staat te stellen deze stap vooruit te maken. 2. Op dit congres werd het voor de eerste keer aan iedereen duidelijk, dat de productie van kaarten in de toekomst hoofdzakelijk door de fotogrammetrie zal worden beheerst. Topografische kaarten worden bijna alleen fotogrammetrisch vervaardigd. De fotogrammetrie heeft een stadium van industriële productie bereikt. Hiervan zijn verschil lende diensten een duidelijk bewijs. 3. Met de vervaardiging van kaarten uit luchtfoto's is ook de betekenis van de interpretatie toegenomen. Zo was het voor de eerste keer dat, in Comm. VII, dit onderwerp behandeld werd op een congres van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie. 4. Behalve deze positieve kenmerken zijn er helaas ook negatieve, bv.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 8