245 aanvaard tot volle bevrediging van alle belanghebbenden. Dit systeem biedt dan ook verschillende voordelen, immers de gemeente betaalt een prijs die is afgestemd op de juiste waarde; een onteigening be hoeft niet plaats te vinden; de belanghebbenden zullen eerder tot uitruil te bewegen zijn, gelijk zulks evenzeer geldt voor hen die buiten de bouwterreinsector liggende basis voor onderlinge verrekening ligt vast, zodat tijdrovende en kostbare schadeprocedures bij de lijst van geldelijke verrekeningen worden voorkomen, daar noodwendig deskundigen zullen moeten worden aangesteld om de schade vast te stellen; speculaties worden vermeden; uitbreidingsplan en ruilver kaveling worden juister op elkaar afgesteld in beider belang en tot beider voordeel. Pacht Aan de pacht zijn in het voorlopig verslag zeer omvangrijke en belangrijke beschouwingen gewijd. Zij kunnen een oplossing van deze uiterst moeilijke materie slechts ten goede komen. Wel dient stelling genomen te worden tegen de opvatting van sommige leden, als zou bij de toepassing van de ruilverkaveling de pachter „volkomen van zijn rechten ontheven worden", als zou aan de pachter „geen recht op volledige schadeloosstelling zijn toegekend", terwijl de pachter de kans loopt „in het geheel geen schadevergoeding te krijgen" enz. Deze leden moeten toch wel ver van de werkelijkheid afstaan en zeer weinig met de praktijk van de ruilverkaveling op de hoogte zijn, dat zij dergelijke meningen maar overnemen. De praktijk getuigt juist, dat ook bij ruilverkavelingen waar de pacht overheersend is, slechts zeer weinig bezwaren over de regeling van de pacht naar voren komen. Ongetwijfeld strekt het de plaatselijke commissie en de land meters tot lof, wanneer zij ondanks alle moeilijkheden die zij op hun weg ontmoeten, tot zulke bevredigende regelingen geraken. Hetgeen niet wegneemt, dat met de uiterst summiere bepaling be treffende de regeling van de pacht in artikel 19 van de Ruilverkave- lingswet niet zal kunnen worden volstaan, met name niet omdat deze bepaling niet voorziet in de oplegging van pacht, welke bepaling nood zakelijk is om behalve tot de eigendomsverkaveling ook te komen tot een pachtruil, waardoor ook de pachtpercelen kunnen worden samen gevoegd of pachtpercelen van een eigenaar naast zijn eigendommen kunnen worden gelegd, zodat een efficiente eigendomsverkaveling zal kunnen worden gecoördineerd met een doelmatige gebruiksindeling, waardoor ook de gebruikspercelen ten opzichte van elkaar en ten op zichte van de bedrijfsgebouwen gunstiger komen te liggen. In de praktijk komen dergelijke regelingen reeds veelal bij onder linge overeenstemming tot stand. Een reden te meer om daarop voort te bouwen en deze regeling ook wettelijk mogelijk te maken daar, waar een verkaveling dit vereist en een enkeling zich daartegen ongemoti veerd zou willen verzetten. Men dient deze regeling te zien als een sluitstuk van de cirkel, welke maatregel bovendien behoedzaam zal worden gehanteerd. Elke ruilverkaveling eist nu eenmaal veel tact en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 23