250 Men kan de subjectieve rechten onderscheiden in relatieve (per soonlijke) en absolute of onpersoonlijke. De eerste zijn die, welke slechts een aanspraak geven tegen een of meer bepaalde personen, die verplicht zijn de rechtsaanspraak te verwezenlijken. De vraag rijst tegenover wie deze persoonlijke aanspraken zouden moeten worden verwezenlijkt. Derden staan hier geheel buiten. Hier een persoonlijke aanspraak ten opzichte van de plaatselijke commissie te zien lijkt een te gekunstelde juridische constructie Ook nadat de lijst van rechthebbenden is komen vast te staan en vóór de vaststelling van het plan, kan nog een opvolging van recht plaats vinden krachtens bijzondere of algemene titel, wanneer iemand zijn inbreng verkoopt of de inbrenger overlijdt. Ook de opvolgers onder bijzondere of algemene titel blijven evenwel onderworpen aan de ruilverkavelingsprocedure en blijven gebonden aan de zich ont wikkelende nieuwe toestand in zoverre, dat zij zich niet meer kunnen verzetten tegen de nieuwe toedeling, daar slechts wordt voortgebouwd op vaststaande rechten. Het positieve stelsel biedt het voordeel, dat men met een onderzoek naar de rechten kan volstaan tot het tijdstip, dat de akte van ruilver kaveling in de openbare registers is ingeschreven. Op het feit, dat de titel van de vroegere eigenaar een gebrek vertoont, kan derhalve geen beroep meer worden gedaan. Voorkomen dient te worden, dat een nieuwe eigenaar in het blok moeilijkheden krijgt vanwege een gebrek dat kleeft aan de titel van zijn rechtsvoorganger. Onoverkomelijke moeilijkheden zouden ontstaan waar een dergelijk perceel geheel of gedeeltelijk is opgedeeld en is gevoegd bij andere kavels. Het is dus zeer gewenst, dat de Regering zich in dezen duidelijk uitspreekt. Het algemeen geldende negatieve stelsel behoeft niet zover te gaan, dat het ook voor de ruilverkaveling zou moeten gelden. Hul digt men de positiviteit, dan kan een duidelijke wetsbepaling niet ontbeerd worden. Tenslotte zou tot op een bepaald tijdstip vóór het plan van ruilver kaveling nog rekening kunnen worden gehouden met vergeten rech ten. Ook 15 van het Duitse ontwerp voorziet daarin in navolging van de Reichsumlegungsordnung, waar deze bepaling ook geldt. In Duitsland kunnen rechthebbenden wier recht niet uit de „öffentliche Bücher" blijkt, opgevorderd worden om hun rechten in de ruilverkave ling alsnog binnen een termijn van drie maanden aan te melden. Wor den evenwel na het verloop van deze termijn nog rechten aangegeven, dan kan het ruilverkavelingsorgaan daarmede nog rekening houden, maar het behoeft dit niet te doen, wanneer de stand van de werkzaam heden het niet meer toelaat. Dit staat uitsluitend ter beoordeling van dit orgaan. Ruimte-ordening en ruilverkaveling Van bepaalde zijde is bepleit de doelstelling van artikel 2 der Ruil- verkavelingswet te verruimen, waardoor de samenhang tussen ruil verkaveling en ruimte-ordening meer tot zijn recht zou kunnen komen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 28