Het nieuwe Burgerlijk Wetboek 251 Ieder zal ervan overtuigd zijn, dat bij de huidige maatschappelijke ont wikkeling een ruimte-ordening niet zal kunnen worden gemist. Deze ordening heeft evenwel nog slechts de eerste stappen gezet op het doornige pad, zij staat nog slechts in de kinderschoenen, zij zal haar weg nog moeten vinden, al werd reeds belangrijke arbeid verricht. Zo vindt zij momenteel nog slechts in een noodwet haar basis. Het ontwerp van de Staatscommissie-Van den Bergh vond reeds veel bestrijding en zal nog wel belangrijk gewijzigd moeten worden, daar ook in dit ontwerp de verschillende bestemmingsplannen te weinig concrete in houd hebben. De onvoldoende afbakening heeft reeds tot botsingen geleid. De juiste criteria werden nog niet gevonden. Met vage directie ven is niemand gebaat, allerminst zijn dit de belanghebbenden, die te recht slechts willen afgaan op duidelijke bepalingen die hun rechten verzekeren of op grond waarvan zij anderzijds hun rechten hebben op te offeren. Het wil mij derhalve voorkomen, dat het dienstig is eerst de nieuwe wettelijke grondslag van de ruimte-ordening af te wachten, al vorens de doelstelling van artikel 2 der wet te wijzigen en te verrui men. Men late deze doelstelling in haar landbouwkundige waarde. De tot heden gevolgde werkwijze, waarbij in aller belang contact en over leg plaatst vindt, waar dit nodig is én met het Rijk én met de provincie én met de gemeente, hetzij incidenteel, hetzij in diverse commissies, ook met de Vaste Commissie van het Nationale Plan, werkt bevre digend. Laat men rustig de verdere ontwikkeling afwachten. Er is nog geen periculum in mora Uit het Voorlopig Verslag van de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht (27 Maart 1952) Vraag 1. Zal het zogenaamde negatieve stelsel ten aanzien van de registers voor zaken, voor welker overdracht of vestiging een inschrij ving in de openbare registers noodzakelijk is, gehandhaafd dienen te blijven De commissie is met de Regering van oordeel, dat het negatieve 'stelsel in beginsel behouden dient te blijven. Bij de bepaling van dit standpunt hebben vooral de volgende argumenten haar geleid a. Ondanks de theoretische bezwaren, welke ongetwijfeld kunnen worden aangevoerd tegen het gemis van volkomen rechtszekerheid in het negatieve stelsel, blijkt dit systeem in de praktijk niet tot grote moeilijkheden of bezwaren te leiden. b. Zou men de grootst mogelijke rechtszekerheid willen bereiken, dan zou zulks slechts doenlijk zijn bij een uitgebreide, tijdrovende en kostbare ambtelijke bemoeienis. Niettemin zou volkomen juistheid van de inschrijvingen nimmer verkregen kunnen worden. De lasten, aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 29