252 de zoeven bedoelde ambtelijke bemoeienis verbonden, wegen naar het inzicht der commissie niet op tegen de bereikbare verbeteringen. c. De invoering van een positief stelsel zou omvangrijke overgangs maatregelen vergen. Kan de commissie zich dus met behoud van het negatieve stelsel verenigen, zij is evenals de Regering van oordeel, dat in dit stelsel verbeteringen kunnen en dus behoren te worden aangebracht. De uitwerking hiervan wil zij voorshands gaarne aan Prof. Meijers overlaten met het beginsel, dat de verbeteringen moeten strekken ter bescherming van derden te goeder trouw, stemt zij in. De commissie is derhalve van oordeel, dat de conclusie n.a.v. vraag i behoort te luiden Het verdient geen aanbeveling over te gaan op een geheel ander systeem van grondboekhouding. Wel behoren verbeteringen te worden aangebracht uit hoofde van de bescherming van rechten van derden te goeder trouw door in- of overschrijving van bepaalde gegevens, die voor ontstaan en tenietgaan van rechten van belang zijn. Vraag 2. Dient de mogelijkheid van overdracht van onroerende za ken door overschrijving van een onderhandse akte gehandhaafd te blijven? De commissie is van mening, dat de authentieke akte bij overdracht van onroerende zaken voortaan verplicht behoort te zijn, ook voor publiekrechtelijke lichamen. De rechtszekerheid op het gebied van onroerend goed wordt door een dergelijk voorschrift bevorderd, zoals blijkt uit de bij de vraag stelling naar voren gebrachte argumenten. In het bijzonder de inge wikkelde materie van huwelijksvermogens- en erfrecht en de betekenis van onroerend goed maken het onvermijdelijk bij de overdracht van onroerende goederen en de vestiging van zakelijke rechten een waar borg voor deskundige behandeling te eisen. Aan de commissie zijn tal van gevallen uit de praktijk bekend, waarbij het ontbreken van deskundige behandeling tot onjuistheden en schade voor de hierbij betrokkenen heeft geleid. Deze waarborg is te nodiger, nu terecht wordt voorgesteld het negatieve stelsel te handhaven. Op vele andere terreinen van werkzaamheid in de maatschappij worden trouwens sinds lang eisen van bekwaamheid gesteld ter be scherming van het publiek. Zulk een waarborg kan alleen worden ver kregen door de tussenkomst van een notaris voor te schrijven. Door de notariële exameneisen, de stage, welke aan een benoeming tot notaris vooraf moet gaan, de vormvoorschriften voor de notariële akten en de wettelijke regeling van de uitoefening van het notarisambt met het daaraan verbonden toezicht biedt de notariële tussenkomst ontegenzeglijk veel grotere waarborgen voor een goed resultaat dan een dienstverlening door andere krachten. Men mag hierbij ook niet uit het oog verliezen, dat het notariaat een onmisbare functie verricht, terwijl het een publiek belang is, dat niet alleen in de steden, doch ook op liet platteland notarissen gevestigd zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 30