Literatuuroverzicht 262 dat opzettelijk in openbare wateren door aanlegging van werken be vorderde aanwas niet toevalt aan de oevereigenaren. Bij daling van het waterpeil door natuurlijke oorzaken behoren drooggevallen stroken grond in beginsel als aanwas te gelden. 7. Het stellen van dwingende voorschriften ten gunste van de erf pachter, b.v. ten aanzien van vergoeding voor de aan de eigenaar van de grond blijvende opstallen bij het einde van de erfpacht, verdient aanbeveling voor de gevallen van verplichte bebouwing. Amendement van de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht (2 Juni 1953) Conclusie 2 De conclusie wordt gelezen „Voor overdracht van onroerende zaken moet een authentieke akte worden geëist. Echter verdient het aanbeveling een overgangsregeling te treffen voor akten, opgemaakt door erkende zaakwaarnemers, voor zover dezen hun beroep uitoefenen op 1 Juli 1953." Nota van wijziging op de lijst van conclusies door de Minister van Justitie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorgelegd (4 Juni 1953)- Conclusie nr. 2 wordt gelezen als volgt: 2. Als regel moet voor overdracht van onroerende zaken een authen tieke akte worden geëist. Op deze regel kunnen uitzonderingen worden toegelaten. H. Stahlkopf, Katasteranweisung II, auf den neuesten Stand ge bracht und kommentiert. 162 blz., 21 X 30 cm. Verlag für Technik und Kultur, Berlin-Charlottenburg. 1953. Prijs DM 9.80. Van de Duitse Katasteranweisung II, bijgewerkt en van comment rar voorzien door Heinz Stahlkopf, is dit jaar de 5e druk verschenen. Het verzamelen van de voorschriften die gelden voor de bijhouding van het Duitse kadaster is geen gemakkelijk werk, immers na wereldoorlog II is er weinig meer gekomen van de regelmatige voortzetting van de werkzaamheden die moeten leiden tot het invoeren van een Reichs- kataster voor het gehele Duitse Rijk. De wetgeving inzake het Ver- messungswesen behoort niet tot de competentie van de Duitse Bonds republiek, doch is overgelaten aan de regeringen van de afzonderlijke Lander. In de nieuwe federalistische Duitse staat is hierdoor op land meetkundig gebied een verwarde en onoverzichtelijke toestand ont staan, daar ieder Land zoveel mogelijk tot zijn eigen oude stelsel van kadaster- en meetvoorschriften is teruggekeerd. De eenheid verkregen door de Neuordnung des Vermessungswesens (wet van 3 Juli 1934) en de voorschriften tot samenstelling van een Reichskataster voor het gehele Duitse Rijk (Runderlass van 23 Sep tember 1936) dreigt hierdoor grotendeels weer verloren te gaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 40