263 De verdienste van Stahlkopf bestaat nu vooral hierin, dat hij in één boekdeel de Katasteranweisung II (oorspronkelijk alleen voor Pruisen geldende) voor algemeen gebruik geschikt heeft gemaakt, door bij de diverse artikelen te vermelden de bijzondere voorschriften die voor de diverse Lander gelden. De Anweisung II zou men de Duitse instructie voor de landmeet kundige dienst kunnen noemendaarnaast geeft de Anweisung VIII een hermetingshandleiding, die tevens de kadastrale registers en hun inrichting behandelt. In de Anw. II staat veel wat ook in de in wording zijnde nieuwe I.K. zijn plaats waard zou zijn. Men bedenke echter, dat de bijhouding in Duitsland in het algemeen slechts geschiedt op verzoek van belang hebbende, waarbij dus nieuwe nummering vóór de toepassing van de akte in het grondboek plaats vindt. Verder dat er meer dan bij ons aandacht aan blijvende afpaling wordt besteed en de Vermessungsingenieur controle uitoefent inzake het instandhouden van deze afpaling. Mede in verband met de taak die het kadaster heeft als aanduider van de rechtspercelen in het grondboek, speelt de akte van grensrege ling een belangrijke rol in het Duitse kadaster, evenals een later ver zochte grensuitzetting. Voor wie belangstelling heeft voor de grondboekhouding in het al gemeen is dit Duitse verzamelwerk zeker van belang. Wat de num mering en vernummering van percelen betreft is ons beproefde stel sel, waarbij nieuwe nummers worden toegekend bij iedere wijziging van perceelsgrenzen eu een vervallen nummer (dat nooit meer mag worden gebruikt in dezelfde sectie) geheel wordt verwezen naar de nieuw onstane nummers, die omgekeerd volledig uit de oude num mers zijn af te leiden, verre te verkiezen boven de diverse Duitse systemen. W. v. R. Ir. W- van Riessen, geod. ingenieur en cand. notaris, Kadaster. 104 blz. met 3 bijlagen. 10 X 15 cm. Prijs 2.25. Uit de serie „het moderne bedrijfsleven". Nederl. Uitgeversmaatschappij, Leiden 1953. tin de inleiding wordt gewezen op de registratiebehoefte van de maatschappij, hetgeen niet alleen geldt voor personen, doch ook voor 's mensen bezittingen, waarbij het heffen van belastingen betrokken is. Voor een billijke omslag van de grondbelasting, de zgn. verpon ding, bleek de invoering van het „Kadaster" nodig. Hierna wordt de gang van zaken bij de oprichting van het kadaster beknopt behandeld en vervolgens de organisatie van het kadaster, waarbij de hypotheken worden begrepen. Volgende hoofdstukken han delen overwerkwijze en bijhouding van het kadaster, de openbare registers, de kadastrale aanduiding, waarde van de kadastrale gegevens en tenslotte de raadpleging van het kadaster en van de openbare registers met de tarieven. Een drietal bijlagen geven een verkleinde afbeelding van een netteplan, van een blad uit de kadastrale legger en van een veldwerk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 41