264 In beknopte vorm geeft het boekje veel, zonder diep op bijzonder heden in te gaan en het is daarbij vlot geschreven, zodat het zich ge makkelijk laat lezen. Een boekje geschikt voor allen die met het ka daster te maken hebben, zonder alle finesses te moeten kennen. Voor aanstaande ambtenaren van het kadaster zal het als inleiding goede diensten kunnen bewijzen. Sommige deskundigen zullen misschien denkenalweer een boek over het kadaster, en zich afvragenis dat nu nodig, maar als zij nagaan hoevelen in aanraking komen met het kadaster en hoe weinig de meesten van hen ervan weten, dan zullen zij de verschijning van dit boekwerkje evenals ondergetekende toejuichen. Hof Güter-, Rebberg- und Waldzusammenlegung Baulandumle- gung; Landesplanung. 71 blz., 5 kaarten, 22 X 31 cm. Uitgegeven door de Zwitserse vakorganisaties voor Cultuurtechniek en Landmeet kunde. De uitgave is een bijzondere herdruk van de nummers van Mei en Juni 1951 van „Plan", het Zwitserse tijdschrift voor planologie. Zij bevat zeventien bijdragen en referaten die, met uitzondering van een referaat van de heer Mesu over Nederland, betrekking hebben op de Zwitserse verkavelingen. De ruilverkaveling wordt hier voor namelijk uit planologisch oogpunt bezien. Het geheel geeft een goed inzicht in de aard der werkzaamheden in Zwitserland. De verzorging van deze uitgave is zowel wat het papier, de foto's en het kaartmateriaal betreft, uitstekend. G. F. W. Zeitschrift für Vermessungswesen, 1953, blz. 93. O. Kriegel. Ge- meinsame Führung von Kataster und Grundbuch in der sowjet. Besatzungszone Deutschlands. Voor het door Rusland bezette gedeelte van Duitsland zijn nieuwe verordeningen vastgesteld inzake de grondboekhouding. Voortaan ressorteert in iedere Kreis het grondboek onder de afde ling Kadaster van het Kreisbestuur. Alle bevoegdheden inzake de instandhouding van het grondboek zijn van de Minister van Justitie overgegaan op de Minister van Binnenlandse Zaken. In plaats van Grundbuchrichter en Urkundsbeamte treden voortaan ambtenaren op die door het kadaster zijn belast met de boekhouding op de grond. Men heeft blijkbaar een eenheid willen scheppen voor zover het betreft het kadaster en de boekhouding op de zakelijke rechten op de grond en in plaats van een louter dienende taak t.b.v. het grondboek, is nu aan het kadaster in Oost-Duitsland een leidende functie voor beide tot dusver gescheiden dienstonderdelen toegewezen. Wat organisatie betreft is men dus meer in het Nederlandse schuitje gaan varen, doch men bedenke wel, dat in ons negatieve stelsel de rol van de hypotheekbewaarder een geheel andere is dan die van de Duitse Grundbuchrichter. De laatste is voor alles rechterhij moet Entscheidungen geven i.v.m. het verkrijgen van rechten op de grond. Het grondboek verschaft immers de Gutglaubensschutzhet Legali-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 42