265 tatsprinzip kan men als het fundament van het grondboekrecht be schouwen. Ook in Duitsland is het kadaster slechts een register dat een admini- stratief-rechtelijke beschrijving van feitelijke toestanden geeft. Het vormt het zgn. amtliches Verzeichnis van de percelen, dat als grond slag dient waarop het grondboek kan vertrouwen bij de Eintragung van de met de percelen verbonden lasten en rechten en men verschilt nog van mening over de vraag in hoeverre het kadaster aan de Gut- glaubensschutz deelneemt. In Oost-Duitsland komt nu het oude probleem opduiken van de Vermessungsjurist. Men leze hierover Richter in Allgemeine Vermes- sungs-Nachrichten 1951, hlz. 118. Deze is niet enthousiast in zijn waar dering van deze figuur, die kadasterdeskundige en jurist zou moeten zijn. R. acht het onmogelijk tijdens de universitaire studie zoveel tijd af te nemen van het toch al overladen geodetische programma, dat het daarin mogelijk zou zijn de landmeter nog voldoende juridische kennis bij te brengen. „In drei zusatzlichen Hochschulsemestern erzeugt und erzieht man keinen Grundbuchrichter „Es liesse sich also doch nur eine recht bedenkliche Halbbildung und Unzulanglichkeit erwarten". Klanken die men in Nederland ook wel hoort, hoewel bij ons de hypotheekbewaarder lang geen grondboekrechter isW. v. R. Idem, 1953, blz. 71. W. Abb. Ein Wort zur Beschleunigung der Flurbereinigung. Niehuis (Z.f.V. 1952 nr. 4) is voorstander van het achterwege laten van hermeting gelijktijdig met ruilverkaveling; hij ziet een grote werkbesparing in het gebruik van de bestaande kaarten. Op dezelfde manier als de bijhoudingsdienst doet, moet men hierop de nieuwe meetkundige grondslag met de nieuwe wegen en waterlopen en de nieuwe grenzen kaarteren. Abb trekt de besparing in twijfel en meent, dat de nauwkeurigheid ook veel te wensen zal overlaten. In Beieren is het werken op de bestaande kaarten een grote uit zondering; slechts bij Arrondierung (beperkte ruilverkaveling) wordt het soms toegestaan. Abb beweert dat in Beieren langs een andere weg een versnelling van 40 tot 50 is bereikt: ie. door het toepassen van een speciale uitwerkingsmethode: de meting wordt in het terrein gekaarteerd op schaal x 1000 op door zichtig, maathoudend materiaal. Op deze kaart wordt de groottebereke ning verricht. De grootten worden ingedeeld op de uit meetgetallen berekende grootte van een blok dat ingesloten wordt door veelhoeken. Daarna wordt deze kaart langs fotografische weg verkleind tot de schaal van de Flurkarte. 2e. door het vereenvoudigen van de berekeningsformulieren. Aldus wordt een ruilverkaveling in 1 y2 jaar tot stand gebracht. Hier-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 43