266 bij verlieze men niet uit het oog, dat de blokken daar over het algemeen kleiner zijn dan bij ons. De versnellingsmethoden moeten in ieder geval economisch zijn, aan de nauwkeurigheidseisen voldoen en een behoorlijke rechtszekerheid waarborgen. In het artikel wordt niet gerept over het gebruik van luchtfoto's. Daarvan schijnt men dus nog steeds afkerig te zijn. Idem, 1953, blz. 74. H. Ohlendorf. Die Rangfolge der Umlegungen (Flurbereinigungen) in Niedersachsen. De noodzaak tot verkaveling wordt in het algemeen bepaald door de hoedanigheid van het wegen- en waterlopennet, de ondoelmatige vorm en de verspreide ligging der percelen. Bij het opstellen van een urgentieprogramma moet dus met deze factoren rekening worden gehouden. In de eerste twee factoren kan men vrij gemakkelijk een inzicht verkrijgen. De vergelijking van de verspreide ligging in de verschillende ruil- verkavelingsbehoeftige gebieden is niet eenvoudig. In Neder-Saksen gebruikt men hiervoor grafieken, die als volgt worden samengesteld ie. de bedrijven worden in verschillende grootteklassen van o tot 2, 3, 4, 5, 10, 15 ha enz. ingedeeld; 2e. het totale aantal gebruikspercelen in een bepaalde klasse wordt gedeeld door het aantal bedrijven in die klasse, zodat men het gemid delde van het aantal percelen per bedrij f krij gt 3e. op de horizontale lijn wordt de indeling in grootteklassen uitge zet, op de verticale d'e onder 2 genoemde grootheid. Op deze wijze kan men per gemeente, per provincie en van het gehele land een grafiek samenstellen. De grafiek van een gemeente wordt nu vergeleken met die van het gehele land, die als norm geldt. Aldus wordt een goed inzicht verkregen in de ruilverkavelingsnood- zaak van een gemeente, terwijl bovendien uit de grafiek kan worden afgelezen of deze noodzaak aanwezig is voor de kleine bedrijven (Soziale Umlegungstendenz), voor de middelgrote bedrijven (Bauer- liche Umlegungstendenz), voor de grote bedrijven (Grossflachige Um legungstendenz) of voor alle soorten bedrijven (Allgemeine Umle gungstendenz). Schweizerische Zeitschrift für Vermessung, Kulturtechnik und Photogrammetrie. Februari en Maart 1953; Dr. Jörg Ursprung. Das Güterregulierungsverfahren in Württemberg und Bayern. Behandeling van enige belangrijke punten in de ruilverkavelings procedure in de genoemde landen, waaruit blijkt hoe men langs ver schillende wegen tot hetzelfde doel kan komen. In Württemberg geen stemming voor ruilverkaveling, maar verkave ling op voorstel van de gemeentede deelnemers vormen tezamen een publiekrechtelijk lichaam, Teilnehmergemeinschaft, met zeer geringe bevoegdheden en onder streng toezicht van de ruilverkavelingsautori teiten. Het zorgt voor de uitvoering en het onderhoud van de wegen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 44