VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Nederlandse Landmeetkundige Federatie 267 en de waterlopen. Het kiest uit zijn midden een commissie, waarvan het aantal leden door de ruilverkavelingsautoriteiten wordt vastgesteld en die bij ongeschiktheid afgezet kan worden. Over het algemeen is de samenwerking tussen ambtenaren en commissie goed. Ruilverkaveling kan ook worden toegepast als hulpmiddel bij de uit voering van openbare werkenuitbreidingsplannen en aanleg van rijks wegen. Hand- en spandiensten worden veelvuldig verricht door de eigena ren. Kosten kunnen ook in land worden betaald. Ook sanering van kleine en vorming van nieuwe bedrijven ten koste van de grote bedrij ven vindt plaats. Meestal worden 4 a 5 gemeenten tegelijk verkaveld. Over de grootte van deze gemeenten deelt de schrijver niets mede. In Beieren wordt wel over ruilverkaveling gestemd. De stemming vindt ongeveer op dezelfde wijze plaats als in Nederland (de afwe zigen stemmen voor). Overigens moge ik voor Beieren verwijzen naar hetgeen ik over het boek Flurbereinigung in Bayern in het Tijd schrift voor K. en L. van April 1953 heb geschreven. De schrijver concludeert op grond van zijn ervaringen tijdens zijn studiereis zeer terecht, dat een vergelijking van de in de verschillende landen toege paste werkwijzen niet mag leiden tot een klakkeloos overnemen van voorschriftenJedes Land soli die seinen Eigenheiten entsprechenden Vorschriften haben". G. F. W. Verslag van het Dertiende Congres, gehouden op 11 en 12 Juni 1953 in het Laboratorium voor Landmeetkunde te Wageningen De voorzitter, Prof. A. Kruidhof, heet alle aanwezigen hartelijk welkom en kondigt aan zijn openingsrede uit te spreken na de be handeling van het huishoudelijk gedeelte. Het verslag van de secretaris en het financieel verslag geven geen aanleiding tot opmerkingen en nadat de kascommissie, bestaande uit de heren Ir. G. J. Bruins en Ir. S. Rienstra, bij monde van de laatste verklaard heeft de bescheiden in orde te hebben bevonden, worden de verslagen onder dankzegging aan de samenstellers goedgekeurd. De heer Ir. J. A. C. E. van Roermund, chef van de landmeetkundige afdeling van de Topografische Dienst, candidaat gesteld door de Ver eniging van Civiel-landmeters en Geodetisch-ingenieurs, wordt bij ac clamatie gekozen tot opvolger van de aftredende penningmeester, Prof. Ir. W. Baarda. De voorzitter wenst de nieuw gekozen penning meester geluk met zijn benoeming en stelt hem zijn voorganger als voorbeeld. Zich vervolgens tot de scheidende penningmeester richtend, noemt hij deze een bekwaam financier en een goed hoofdbestuurslid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 45