298 Deze weekmaker veroorzaakt in hoofdzaak de thermische uitzetting van het materiaal. In het algemeen kan men bij elke soort plastic de weekmaker door middel van aether verwijderen. De oorzaken van de werking van kodatrace en arcasol zijn reeds eerder besproken. Daar kodalith in deze reeks tekenmaterialen niet thuis hoort, laten wij de bespreking hiervan achterwege. De oorzaken van de werking van dit materiaal zijn geheel anders, daar dit materiaal voorzien is van een emulsie, die mede en mogelijk in hoofdzaak de werking be ïnvloedt. HET TEKENEN OP PLASTICS Behalve het vaststellen van die soorten plastics, die de grootst moge lijke maatvastheid bezitten, is het bepalen van de hierbij te gebruiken inktsoort een vaak moeilijke, echter hoogst belangrijke zaak. Ten be hoeve van dit vraagpunt wordt reeds jaren bij de Topografische Dienst geëxperimenteerd en mogelijk is nu het laatste stadium bereikt. De volgende eisen moeten worden gesteld. De inkt moet a) gitzwart zijn, opdat het tekenstuk bruikbaar is voor het vervaardi gen van copieën (door het tekenstuk tegen het licht te houden kan men controleren of hieraan is voldaan) b) het materiaal aantasten, anders springt na enige tijd de tekening van het materiaal af c) niet te vluchtig zijn, maar ook niet te langzaam drogen; d) goed vloeien,-waardoor een dunne strakke lijn mogelijk is e) de tekenpennen en andere materialen niet aantasten. Plastic sheet. Daar dit materiaal een tamelijk grove „korn" bevat, is het te betekenen met T'alens-lichtdrukinkt. Doordat de inkt zich geheel vastzet in de diepere uithollingen van het oppervlak, levert deze inkt, die het materiaal niet aantast, toch geen gevaar op, dat de tekening er na enige tijd afspringt. Het grove oppervlak is ongunstig voor het tekenen van volledig strakke lijnen en brengt een grote slijtage van de tekenpennen met zich mede. Bij voorkeur wordt niet gecopiëerd op een grof oppervlak, daar dit aanleiding geeft tot vervuiling van de copie. Wanneer bij het corrigeren de tekening ter plaatse wordt weggeno men, waardoor tevens het „gekornde" oppervlak wordt afgeschaafd, is het niet meer mogelijk Talens-lichtdrukinkt te gebruiken, maar bezigt men de hierna vermelde Craftint Nr. 150 IT. Een „gekornd" oppervlak kan gladder gemaakt worden door het met verdund aceton te wassen, waardoor het materiaal tegelijk meer door schijnend wordt. Het is echter zeer moeilijk dit gelijkmatig te doen geschieden; vaak wordt een gevlamd materiaal verkregen. Het aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 24