299 brengen van een „gekornd" oppervlak kan geschieden in een korn- machine. Astra-foil is een mooi doorzichtig materiaal met een veel gladder oppervlak dan plastic sheet. Een waterinkt als Talens-lichtdrukinkt pakt hierop niet. Voor dit materiaal is Craftint Nr. 150 H met de daarbij behorende Thinner Nr. ijo H zeer goed te gebruiken. Deze wordt gefabriceerd door The Craftint Mfg. Co. Cleveland Ohio en is geschikt voor alle soorten plastics. Door dezelfde firma wordt een soortgelijke inkt gefabriceerd, nl. Craftint Nr. 147 H met bijbehorende „thinner". Deze inkt is eveneens goed, maar heeft het bezwaar dat de teken pennen en de gebruikte driehoeken zeer snel worden aangetast. Ze wordt geleverd door de firma Fakkel te Amsterdam. Sinds enige tijd is bij de Topografische Dienst Gimborn-merkinkt in gebruik, geleverd door de firma Gimborn te Zevenaar. De bruikbaar heid van deze inkt werd bij toeval ontdekt. Ondanks het feit dat het een waterinkt is, die dus goed vloeit, hecht hij zich goed aan het materiaal, zodat men het vermoeden heeft dat de oplossing van het vraagstuk gevonden is. Uiteraard ontbreken nog de ervaringen over een lange termijn. Gezien de ervaring bij de Topografische Dienst met inktsoorten, is men evenwel vol vertrouwen en past men deze inkt reeds op het praktijkwerk toe. Astralon. Dit is een zeer mooi tekenmateriaal dat aan alle eisen voldoet. Vóór de oorlog werd hierbij een goede inkt geleverd, nl. „Zeichentusche für Chromophane". Momenteel doet de firma Koot uit Heemstede veel moeite de bijbehorende inktsoort te verkrijgen. De nu onder dezelfde naam in de handel gebrachte inkt is bruin in plaats van zwart, waardoor hij ongeschikt is. Voor het copiëren van een tekenstuk hebben wij immers een tekening in gitzwarte inkt nodig De bij astrafoil vermelde Craftint Nr. 150 H is ook voor astralon goed bruikbaar evenals de Gimborn-merkinkt. Door hun geringe maatvastheid zijn de drie hiernavolgende plastic soorten bij de Topografische Dienst niet meer in gebruik; zij kunnen met de te noemen inktsoorten worden betekend. Ethulon. Voor dit materiaal is „ingedikte" Talens-lichtdrukinkt goed bruikbaar. Indien deze inkt niet wordt ingedikt, ontstaan grijze in plaats van zwarte lijnen. Zellon. Dit kan betekend worden met gewreven Talens-inkt met verdunde azijn. Dit laatste dient om het hechtvermogen van de inkt te vergroten. Kodatrace en arcasol. Hiervoor zijn ingedikte Talens-lichtdrukinkt of gewreven Talens-inkt met verdunde azijn zeer goed te gebruiken. ONDERZOEK VAN FILMS In aansluiting op de vorige paragrafen, waarin uitsluitend teken materialen werden besproken, worden in dit ho.ofdstuk de resultaten weergegeven van een onderzoek betreffende enkele filmsoorten. Het is een ieder wel bekend dat het naoorlogse filmmateriaal dat gebruikt wordt bij de luchtkaartering, onderhevig is aan zodanige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 25