302 vormveranderingen, dat voor kaarteringen op grote schaal het mate riaal nauwelijks voldoet. Naar het schijnt wordt van de zijde der fir manten weinig steun verkregen om hierin verbetering te brengen. De firma Gevaert deed in deze richting een poging en verstrekte een strook van een nieuwe film die als maatvast werd aangeboden. Om vergelijkende gegevens te verkrijgen werden tevens de veelal voor luchtkaartering gebruikte Kodak-Super X X- en Ilford-iilms onder zocht. Evenals bij het onderzoek van de plastic tekenmaterialen zijn bij deze proeven stroken materiaal (onbelicht) gebruikt ter breedte van 2 cm en ter lengte van 52 cm, waarvan 50 cm aan vocht- en tempera- tuursinwerking werden blootgesteld. Om te kunnen nagaan in hoeverre de film na een bepaalde verhitting wederom zijn oorspronkelijke lengte herneemt, zijn de proeven betreffende de temperatuursinvloed in drie phasen gesplitst, nl. een verhitting van io° C, een van 20° C en de laatste van 30° C. Bij de drie genoemde soorten film is bovendien nog kodaline onder zocht. Deze film, 'die kort geleden uit Amerika werd geïmporteerd en voor het eerst door de Topografische Dienst werd gebruikt, is in tegen stelling tot de voorgaande alleen te gebruiken voor reproductiedoel einden. In zoverre kan deze dus vergeleken worden met de eerder besproken kodalith-film. Voor de vochtinwerking op de films kunnen de volgende gegevens worden vermeld Gevaert-film. Van 85 relatieve vochtigheid tot 100 abso lute vochtigheid: rek van 1,02 mm. Van 100 absolute vochtigheid tot 85 relatieve vochtigheid krimp van 1,00 mm. Kodak-Super X X film. Van 90 relatieve vochtigheid tot 100 absolute vochtigheidrek van 1,10 mm. Van 100 absolute vochtigheid tot 90 relatieve vochtigheid: krimp van 0,95 mm. Ilford-fïlm. Van 85 relatieve vochtigheid tot 100 absolute vochtigheid: rek van 1,02 mm. Van 100% absolute vochtigheid tot 85% relatieve vochtigheid krimp van o,q8 mm. Kodaline film. Van 87 relatieve vochtigheid tot 100 abso lute vochtigheidrek van 1,12 mm. Van 100 absolute vochtigheid tot 87 relatieve vochtigheid: krimp van 1,16 mm. De temperatuursinvloeden zijn in de figuren 4, 5, 6 en 7 aangegeven. Bij vergelijking van de Gevaert, Kodak-Super XX- en Ilford-film kan men constateren: ie dat tengevolge van vochtinwerking de Kodak-Super XX film de minst gunstige resultaten geeftniet alleen is de vormverandering bij deze film het grootst, maar bovendien komt dit materiaal minder goed tot zijn oorspronkelijke lengte terug; 2e dat het terugkeren tot de oorspronkelijke lengte als gevolg van temperatuursinvloeden het minst bereikt wordt bij het nieuwe Ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 28