309 Niet dat dergelijke revoluties uitgesloten moeten worden geacht de geschiedenis van de Nederlandse stedebouw heeft ons wel voor zichtiger gemaakt maar omdat dan pas recht het terrein wordt betreden van de speculatieve overwegingen. Daar evenwel de invloed van onverwachte factoren groter wordt naarmate het gebied waarvoor cc bevolkingsprognose wordt opgesteld, kleiner wordt gekozen, is het raadzaam zich met de berekeningen tot de grotere bevolkingsgroepen te bepalen. Om deze reden zullen demografische berekeningen voor een streek nauwkeuriger kunnen zijn dan voor een enkele gemeente, voor een gewest beter dan voor een streek en voor ons land als geheel de grootste graad van nauwkeurigheid hebben. Vandaar dat de onder zoeker zich bijzonder interesseert voor de vraag in hoeverre de moge lijkheden in het gebied dat hij moet onderzoeken, in allerlei aspecten samenhangen vertonen met of verschillen van het grotere geheel, waar van dit gebied deel uitmaakt. Wie zich zet aan de bestudering van de vermoedelijke groei van een bepaalde stad, dient zich eerst een denkbeeld te vormen van de functie van de stad in de streek, d.i. de economisch-geografische een heid waartoe de kern behoort en van de betekenis van de stad voor het gewest, met als achtergrond de ontwikkelingsmogelijkheden van de provincie als deel van ons land. Verondersteld mag worden, dat bekend is, dat tot nu toe in ons land een samenballing van de bevolking plaats vond in de westelijke provincies, waar van oudsher om de zeehavens handel en nijverheid zich concentreerden en de grote consumentencentra op hun beurt weer een aantrekkingskracht uitoefenden op allerlei bedrijven, die hier een gemakkelijke afzetmogelijkheid voor hun producten, de meest geva rieerde arbeidsmarkt en het verlangde industriële en culturele milieu vonden. Zo leidt een samenballing tot verdere concentratie, totdat de be volkingsdichtheid aanleiding geeft tot bijna onoplosbare problemen. De enorme expansie van de zgn. „randstad Holland" heeft dan ook nog afgezien van de bezwaren tegen de lage ligging beneden zee niveau en de hoge funderingskosten op de drassige veenbodem geleid tot grote verkeersmoeilijkheden, tot een angstig tekort aan recreatieruimte voor de zich hier bevindende bevolking, tot problemen bij de drinkwatervoorziening, enz. De behoefte aan maatregelen die de trek naar het Westen kunnen ombuigen in de richting van een meer evenwichtige bevolkingsver- deling over ons land, wordt derhalve steeds sterker. Hier ontmoeten we reeds een van de factoren waarmede planologen rekening moeten houden bij de berekening van de toekomstige bevolking van een stad, nl. mogelijke wijzigingen in het overheidsbeleid ten aanzien van^ de ontwikkeling en van de plaats van de bestaansbronnen met de hier mede verband houdende bevolkingsspreiding. De drang wordt steeds sterker naar een overheidsbeleid dat gericht is op een meer evenwichtige bevolkingsspreiding over ons land. Een beleid dat de concentratie in het Westen zal afremmen door stimu-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 35