312 geslagen per bed, zijn bij de eengezinshuizen het laagst. Wat de sociale waarde van de woning betreft, is het eengezinshuis de meest aannemelijke woonvorm voor gezinnen met kinderen beneden de 14 jaar, die in onze steden nog altijd meer dan 2/5 van de bevolking vertegenwoordigen. Het bewonen van etagewoningen stelt in het algemeen hogere eisen aan de wooncultuur door de afwezigheid van expansieruimte. Daarentegen is de goede, beknopte etagewoning ge makkelijker te onderhouden, mits deze met enig modern comfort is ingericht. Gezinnen die niet tot de minst draagkrachtigen behoeven te worden gerekend en die niet vallen in de categorie met kleine kin deren, kunnen van het eengezinshuis afstappen in de gevallen waarin hier sociale en culturele voordelen tegenover staan, hetgeen zich prac- tisch alleen in het stedelijke milieu zal voordoen. Welke weg blijft ons nu over voor de vaststelling van de meest gewenste bebouwingsdichtheid van een bepaalde stad? Ik kom op mijn uitgangspunt terug: Bebouwingsdichtheid is het gevolg van bevolkingsspreiding en be volkingsconcentratie en behoort een uitvloeisel te zijn van een wel doordacht migratiebeleid. Slechts op deze wijze kan men komen tot een vaststelling van de bebouwingsdichtheid in de stedelijke expansie zone, die economisch, sociaal en cultureel en dus planologisch verant woord kan zijn. Een antwoord is in de eerste plaats nodig op de vraag wat de positie \an de betrokken stacj zal zijn in het kader van de toekomstige bevol kingsverdeling over het Nederlandse territoir, een positie die "bepalend zal zijn voor de toekomstige structuur van de betrokken gemeente. Als illustratie wil ik U gaarne iets vertellen hoe vooruitlopend op het nationale migratiebeleid in Overijssel getracht wordt op pro vinciaal niveau tot een bepaling van de bebouwingsdichtheid te komen, waaruit U kunt afleiden, dat de bepaling van de terreinbehoefte voor de velschillende facetten van de stedelijke samenleving" een complex vraagstuk is. Uitgangspunt bij deze studie is de hypothese, dat in het nationaal verband Overijssel functioneel zo moet worden opgebouwd, dat dit gewest in staat zal zijn het natuurlijke bevolkingsaccres binnen de gren zen van eigen territoir een bestaan te verschaffen. Vervolgens is langs de weg van uitvoerige analyse en prognose een geschiktheidsranglijst opgesteld van de woonkernen voor de in- uustriahsatie. Hierbij is het grondgebied ingedeeld in een aantal eco- nomisch geografische eenheden, omdat bij vraagstukken waar het hier om gaat in grotere eenheden dan gemeenten moet worden gedacht. De details zal ik U besparenals resultaat wil ik alleen vermelden de indeling van de kernen in een viertal categorieën naar huidige ge schiktheid dan wel de in de naaste toekomst te maken geschiktheid voor industrialisatie en daardoor voor bevolkingsconcentratie btructureel-stedebouwkundig gezien leidt dit tot op zijn minst zes- soorten van kernen, nl. de grotere steden, te verdelen in kernen die in groei of sterk gestimuleerd moeten worden óf afremming behoeven

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 38