322 ning van elk element zv van de nieuwe Z-kolom controleren, of het omwentelingsregister de genoemde som van de pie kolom van ma trix A bevat. Hiermee is, naar ik hoop, voldoende duidelijk uiteengezet, hoe met een eenvoudige rekentechniek, voornamelijk bestaande in het geaccu muleerd vermenigvuldigen van telkens twee kolommen, de grootste eigenwaarde van een reële symmetrische matrix kan worden benaderd. De theoretische grondslagen van de matrixrekening zijn min of meer uitvoerig behandeld in de literatuur die aan het slot is opgesomd. Wat op het quotient van Rayleigh betrekking heeft vindt men in het boek van Zurmühl. Voor een eerste kennismaking is van landmeet kundig standpunt de publicatie van Gotthardt wel het meest aan trekkelijk. Literatuuroverzicht Lancelot Hogben. De consequenties van 1 1. Wiskunde óók voor U! Vertaald door W. S. H. Elte. Tweede druk. VI 700 biz., 14 X 22 cm, 210 fig. H. J. W. Becht, Amsterdam, 1953. Prijs geb. i7-5o; Dat in Nederland na de eerste uitgave in 1939 een tweede druk is verschenen, terwijl in Engeland het oorspronkelijke werk „Mathemat ics for the Million" reeds zijn twintigste druk beleefde, bewijst, dat de veronderstelling van wijlen Prof. Tienstra, dat velen dit boek zou den waarderen (recensie Tijdschrift K. en L., 1939, blz. 180), juist is geweest. Dit is ook geen wonder, want ieder die dit boek heeft gelezen wordt er ongewild een propagandist voor. Op prettige en vaak humo ristische wijze worden allerlei wiskundige problemen behandeld. Rekenkunde, algebra, meetkunde, vlakke- en boldriehoeksmeting, dif ferentiaal- en integraalrekening worden onder de loupe genomen en op aantrekkelijke wijze duidelijk gemaakt, terwijl aan de grafieken en de statistiek een eigen plaats is- ingeruimd. De wiskunde is hier gepopulariseerd op een wijze waartegen m.i. ook de meest exact aangelegde mathematicus geen bezwaar kan heb ben, terwijl tallozen die een zekere aversie tegen dit gevreesde H.B.S.- vak hebben, hier een nieuwe wereld zullen zien opengaan. Ook deze tweede druk zij onze lezers van harte aanbevolen. Ir. H. J. v. S. Literatuur Heyting. Matrices en determinanten. Den Haag 1946. Aitken. Determinants and Matrices. Edingburgh, etc., 1947. Böcher. Introduction to Higher Algebra. New York, 1933. Dwyer. Linear Computations. New York, etc., 1951. Frazer-Duncan-Collar. Elementary Matrices. Cambridge, 1950. Zurmühl. Matrizen. Berlin, etc., 1950. Gotthardt. Ableitung der Grundformeln der Ausgleichungsrechnung mit Hilfe der Matrizenrechnung. Bamberg, 1952. Hotelling, „Some new Methods in Matrix Calculation", Annals of Mathematical Statistics 14, p. 1-34, 1943.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 48