337 centratie van alle bewoning op een kunstmatige heuvel. De kaarten en foto's tonen tevens hoe in Groningen en Zeeland na de be dijking de kerndorpen zijn leeggestroomd, tot tenslotte op de. terp slechts kerk, school en een aantal arbeiderswoningen over zijn gebleven. Het terpdorpje Nisse op Zuid-Beveland is als maquette getoond. 4. Een volgend bord demonstreert hoe de topografie kan leiden tot een extreme verspreiding van de bewoning. In het Twents-Achter- hoekse landschap, het gebied van de oude hoeven, liggen de boer derijen uitgezaaid langs de wegjes, die de vlakke beekdalen volgen. Aan de lage zijden ligt het grasland, op de zandrug (vaak met lemige kern) het bouwland, daarachter op de vlakke heide liepen de schaapskudden. De zeer fraaie aanpassing aan de hoogtever schillen en de bodemgesteldheid leidt daar tot een zeer aantrekkelijk landschap, maar ten gevolge van de verspreiding van de bewoning is er slechts met grote afstanden een kerntje tot ontwikkeling ge komen, waar verzorgende bevolking is geconcentreerd. Daardoor vinden wij op „onduidelijke" plaatsen, ergens bij een wegkruising of willekeurig langs een hoofdweg, ineens een smederij, een post agentschap, een school met onderwijzerswoning of een winkeltje van-alles. Óp 15-20 km afstand liggen de markt- en winkelplaatsjes met kerken en met kleine industrieën, die, ten gevolge van het va cuum op het omgevende platteland, stedelijke allures verkrijgen. Op de kaartstrook, die een terrein van 8 X 40 km voorstelt, van de grens achter Winterswijk tot nabij Vorden zijn slechts drie van die kernen aan te wijzen. Ter opluistering is hierbij een kleine maquette gegeven van één der stukjes Twents landschap nabij Wageningen: de Kraats ten Westen van Bennekom. Vele voorbeelden zijn bijeengebracht van de dorpsvorm als uitdruk king van de sociale structuur. Het kasteeldorp als eerste toont hoe de onderhorige boeren gegroepeerd wonen bij de ingang van het kasteel. Zeer fraai is het Engelse voorbeeld (uit 'I homas Sharp) de luchtfoto van Bronkhorst laat zien, hoe weinig na het slopen van het kasteel het „horige" dorp is gewijzigd. Daaronder is de kaart van Finsterwolde gehangen; de machtige boerderijen in het rijke kleiland zijn door zwarte vierkantjes aange geven, de landarbeiderswoningen langs de zandwegen in het moeras als rode stippen. Op de kaart is het al duidelijk, dat dit dorp niet één gemeenschap vormt, maar twee werelden, door een diepe kloof ge scheiden. Twee voorbeelden uit het buitenland completeren dit bordhet kerk dorp en het poestadorp. In gebieden met een ijle bewoning op ver spreide hoeven, waar slechts op grote afstanden kerken zijn te vinden, trof men vóór de tijd van het auto- en busverkeer bij die kerken vaak nederzettinkjes aan van de weekeindwoningen van de bewoners der boerderijen. De gezinnen trokken daar met paard en wagen heen, de gehele Zaterdagmiddag reizend langs onverharde wegen, om 's-Zon-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 11