342 langrijke groep gezinnen geen deel heeft in of moeilijker deel kan nemen aan het gemeenschapsleven van het dorp. Hoe zou dit zijn te ondervangen In een kaart en een dorpsmaquette wordt een schets geboden voor een totaal afwijkende indeling, die op de volgende denkbeelden berust 1. De huidige kavelmaat van 250 X 800 meter is zeer belangrijk voor de grote klei-bouwbedrijven, waar met grote machines wordt ge werkt op zavels en lichtere gronden, ook op geïnfiltreerde weide grond kunnen geringere afmetingen doelmatiger zijn. 2. De huidige binding van de boerderijen aan hun cultuurgrond maakt de gewassenkeuze, dus de bedrijfsinrichting, afhankelijk van de toevallige samenstelling van grondkwaliteiten op de kavels, wat bij een zeer geschakeerde zeebodem (zoals in de Wieringermeer en waarschijnlijk in een groot deel van de Zuidwestpolder) leiden kan tot een minder efficient gebruik. 3. Het verkeer van het landbouwbedrijf (en Mesu heeft eens gezegd, dat de landbouw voor een groot deel vervoersondernemer is) is voor een belangrijk deel gemotoriseerd, met tractor, vrachtauto en brom- of motorfietsvoor zover het plaats vindt langs de verharde polderwegen vergt het zeer weinig tijd in verhouding tot de weg langs de onverharde wegen op de kavels. In vergelijking met vroe ger is het dus denkbaar, dat een ligging van de boerderij op 2 a 3 km afstand van haar grond nauwelijks meer een bezwaar oplevert. 4. De dorpskernen zullen als landelijke gemeenschap het best function- neren, wanneer zij voldoende omvang bezitten om aan de eisen van alledag te voldoen en wanneer zij bovendien bewoond worden door de volledige gemeenschap, zoals die reeds in de aanvang is gecata logiseerd. Een poging wordt dus gewaagd tot een landelijke „wijk- gedachte". Op grond van deze mogelijkheden, wordt dus gepoogd in schema een polder te geleden tot dorpsgebieden van 5 a 6 km doorsnede. Deze complexen kunnen worden ontsloten met een net van verharde wegen, dat alle kavels, variërend in afmetingen al naar de grondsoort, bereik baar maakt. Centraal in het dorpsgebied is een dorp denkbaar, dat de verzorgende functies bevat en de gemeenschapsfuncties, waar de losse en los-vaste landarbeiders wonen, maar ook de vaste, omdat de bui tenste „schil'' van het dorp bestaat uit boerenerven. Die bedrijven zouden bij de uitgifte die kavels en kaveltjes toegewezen kunnen krij gen, op minder dan 3 km afstand, die het meest geschikt zijn om er een efficient, naar keuze gespecialiseerd of veelzijdig landbouwbedrijf van te maken. Misschien zouden enige zeer grote klei-bouwbedrijven beter mét hun gebouwen vér van de kern kunnen liggenzeker zou een groter aantal kleine, minder gemechaniseerde boerderijen in de periferie van het dorp hun kavels op geringe afstand kunnen vinden. De dorps maquette toont, dat bij een dorpsgebied van ca. 2100 ha, ontsloten ten behoeve van ruim honderd boerderijen, een dorp kan ontstaan, dat voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 16