344 Deze hermetingswet is nog niet tot stand gekomen, evenmin als de Wet op de grensregeling van de Staatscommissie-1906. Thans hebben we als onderwerp van bespreking het bovengenoemde vraagpunt, in drie uitvoerige rapporten behandeld. Het vraagpunt be treffende de delimitatie is het voornaamste onderwerp dat in de rap porten wordt besproken, maar ook komen daarin nog enige andere problemen om de hoek kijken. Uit de rapporten blijkt duidelijk, dat de geleerden in dezen de heren juristen het al weer eens niet met elkaar eens zijn. Naar mijn mening moeten we niet al te veel theoretiseren maar praktisch zijn, om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. W aarom zijn hermetingen nodigOmdat het kadaster in bepaalde gebieden niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet en vernieuwing in die gebieden dringend nodig is. Moet het gehele land worden hermetenDe Groot zegt in het Orgaan van de Vereniging voor K. en L. van Januari 1952: „Mijn mening is, dat het kadaster moet kunnen beschikken over een goede kaart van het gehele land in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting." Ja, dat zou prachtig zijn; maar wanneer bereiken we dat? Er wordt hermeten en er ontstaat een nieuw kadaster in de ruil- verkavelingsgebieden. Minister Lieftinck heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de kadastrale ruilverkavelingsdienst momenteel 15.000 ha per jaar kan verwerken. Als er behalve de ruilverkavelingen ook nog 15.000 ha per jaar zou worden hermeten, zou de algehele ver nieuwing van het gehele land ongeveer een eeuw kosten. Houden we rekening met de gebieden die reeds klaar zijn, waarbij veel terreinen zijn met dichte parcellering en veel bebouwing, zoals kommen van steden en dorpen, dan gaat er van die eeuw misschien 10 jaar af. Het is daarom uitstekend, dat de leiding van de kadastrale dienst een plan van hermetingsurgentie heeft opgesteld, opdat de meest urgente gebieden het eerst aan de beurt komen bij de vernieuwing. In grote delen van het landelijke gebied zullen de oude kaarten nog vele tientallen van jaren mee moeten, tenzij hier vernieuwing langs fotogrammetrische weg op enigszins uitgebreide schaal te hulp ge roepen zal worden. Mr. Jonas bespreekt in zijn rapport de uitzetting van oude grenzen op het terrein, als dit door belanghebbenden gevraagd wordt. Dit heeft dus niets te maken met hermeting, dit zijn de gewone grensuitzettingen tegen betaling aangevraagd, het zgn. particuliere werk. Het kan zijn, dat er een grenskwestie is in vele gevallen is het zo, dat men de grens niet weet of niet meer weet. Ja, hier moet de kadastrale grens met de beschikbare gegevens op het terrein gereconstrueerd worden, want dit wordt dan van de land meter verlangd. Nu zijn er twee soorten kadastrale grenzendit is in de rapporten duidelijk naar voren gekomen. De cultuurgrenzen die later tot eigen- domsgrens zijn verheven, zullen we hier eenvoudigheidshalve maar buiten beschouwing laten. Doordat er twee soorten kadastrale grenzen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 18