345 zijn, hebben we ook twee soorten grensuitzettingen, gemakkelijke en moeilijke. De eersten zijn die, waarbij er van de gevraagde grens goed veldwerk aanwezig is. Maar lastiger wordt het dikwijls, als dit goede veldwerk ontbreekt, bijvoorbeeld als het gaat om een grens die is ontstaan in de jaren tussen 1832 en 1890. Het kan dan voorkomen, dat de landmeter een rechte grens moet uitzetten, die zeer summier, nl. slechts met twee meetgetallen aan- beide einden één is ingemeten. En als dan blijkt een geval uit de praktijk dat op het terrein een oude sloot aanwezig is, waarvan het Noordelijke eindpunt wel ongeveer overeenstemt met de lijn op de kadastrale kaart, maar waarvan het Zuidelijke einde een verschil geeft van ongeveer 20 m, wat moet er dan gebeuren? De „waarschijnlijk- heidsstrook" waarover in de rapporten is gesproken en die op het Con gres door Prof. Baarda is aangevoerd, is dan wel vrij breed Natuurlijk mag de landmeter hierbij geen rechter spelen of, zoals Mr. Jonas zegt, de uitzetting mag niet beïnvloed worden door over wegingen van juridische aard. Maar de landmeter mag wel als bemid delaar optreden en het tot stand komen van overeenstemming tussen belanghebbenden trachten te bevorderen, hetgeen dikwijls wel gelukt. Als er dan een geïsoleerde grensregeling bereikt kan worden en er sprake is van een vaststellingsovereenkomst, zoals Mr. Berg en Klu- vers in hun rapport hebben betoogd, dan is er m.i. heel wat gewonnen. Worden partijen het niet eens en is er dus geen overeenstemming te bereiken, dan kan de landmeter natuurlijk niets anders doen, dan de oude kadastrale grens zo goed mogelijk uitzetten, waarbij in een geval als hiervóór genoemd toch wel rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een 20 meter-fout in de oude, gebrekkige gegevens. In de rapporten is enige keren het woord redres vermeld. Het in teresseerde mij zeer, te vernemen, wat daarover werd gezegd, omdat door mij in dit Tijdschrift in jaargang 1949, blz. 190, een artikeltje werd geschreven, getiteld„Hermeting en redres". Mr. Jonas schrijft: „Redres is burgerrechtelijk een onding en alleen toegelaten als het betreft het herstellen van een fout, maar kan nimmer zijn het op een willekeurig ogenblik aanpassen van de technische ge gevens aan feitelijke terreinsveranderingen, die burgerrechtelijke ge volgen meebrengen." Ir. Van Riessen zegt„Redres is verboden, behalve voor het geval dat men een vroegere misslag herstelt. Willen partijen toch wijziging in het grensverloop, dan dient een akte te worden overgeschreven." Hetzelfde schrijft ook Mr. Jonas: „Willen de betrokken eigenaren, naar aanleiding van de uiteenzetting van de kadastrale grenslijn, een andere lijn als grens tussen hun eigendommen aannemen, dan is het geboden hiervan een akte te laten opmaken en overschrijven, om deze nieuwe grens in ons publiciteitsstelsel te introduceren." Nu is het in vele gevallen zo, dat het zeer de vraag is, of er inder daad van een nieuwe grens, van een andere grenslijn dus, kan worden gesproken. In vele gevallen is dit niet met zekerheid te zeggen. Een wijziging in de lijn op de kaart bij wijze van redres kan even goed het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 19