353 is, welk perceel men heeft willen overdragen), in de hypotheekakte daarentegen betekent het nietigheid". Voor hypotheekakte zal hier borderel moeten worden gelezen, omdat de hypotheekakte niet wordt gepubliceerd, maar ik meen te moeten wijzen op art. 1235 B.W., waar staat, dat de inschrijving kan worden vernietigd in dat geval. Ik wil nog de aandacht vestigen op de zinsnede van blz. 268, waarin Pitlo de bewindvoerder een verklaring naar de bewaring wil doen zenden om het bewind aan te tekenen. Accoord. Maar dan moet dat niet een vormloos geschrift zijn, doch evenals bij de aantekening van een cessie bij hypotheken mag verlangd worden, dat niet door elk ge schrift kan worden bereikt, dat door een aantekening het perceel ge blokkeerd zou worden. En dan mag ook nog wel worden bepaald, dat als er een akte komt waarbij de onder-bewind-gestelde vervreemdt, deze niet wordt toegepast in de kadastrale legger, want het zal de vraag zijn of de overschrijving geweigerd mag worden. Immers het stellen van de aantekening „bewind kan geregeld worden met redelijke waar borgen, dat er inderdaad bewind is, maar, zoals is gebleken in de periode van bewind door Grundstückverwaltung en later Beheersinsti tuut, het laten doorhalen van de aantekening als het bewind is geëin digd, wordt licht vergeten. Om niet te uitvoerig te worden wil ik nog wijzen op het volgende. Op blz. 291 leest men :,,niet zelden vindt in de boerenstand geen leve ring plaatsmen volstaat met de afspraak. Dit schept in een negatief stelsel, waarin de verjaring als correctief ligt, geen grote bezwaren". Echter op blz. 294 heet het terecht„De verplichte notariële tussen komst zou bovendien een einde maken aan de ongewenste toestand dat men ten plattelande nu en dan overdraagt, niet alleen zonder boeking in de registers, maar zelfs zonder akte van transport, zodat de verjaring de rest moet doen". Ik vrees dat juist door de verplichte notariële akte deze ongewenste toestand, van transport zonder akte, nog zeer zal worden verergerd. Met het bovenstaande hoop ik deze belangrijke prae-adviezen zo danig te hebben ingeleid, dat de lezers ze zelf ter hand zullen nemen om van de rijke inhoud kennis te krijgen en te genieten van de bloem rijke beeldende taal die Pitlo, de kunstenaar in het recht, „eigen is" (Prof. de Grooth) en te lezen hoe ondanks gebreken ons huidige stelsel bevredigend werkt, omdat wat in theorie onvolmaakt is voor de praktijk goed kan werken. Rotterdam, October 1953. J. H. J. Zeitschrift für Vermessungswesen, Juli 1953. Niehuis, Nochmals Beschleunigung der Flurbereinigung. Het debat over versnelling van de ruilverkaveling wordt voortgezet Abb antwoordt met een wederwoord en Niehuis mag van de redactie nog een slotwoord schrijven. Zocht Beieren (Abb) versnelling vooral in een doeltreffende orga-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 27