VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Het studieprogramma voor geodetisch-ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft 355 deze rechten wordt nu „titel" genoemd. Deze bevat twee elementen: de ketting van overdrachten en werkelijk bezit. Titelverzekering is de opinie van een verzekeringsmaatschappij t.a.v. de betrouwbaarheid van een titel, gesteund door een overeenkomst de verzekerde partij schadeloos te stellen mocht deze opinie op een vergissing berusten. Oorspronkelijk was de titelverzekering beperkt tot de rechten, later werd ze uitgebreid tot de omvang (begrenzing, in houd). Er ontstond een nieuwe vorm van polis, de „full covering title insurance." Voor de betrouwbaarheid van de rechten gaat de maatschappij te rade bij de rechtskundigen van haar staf, voor de zaken die alleen bepaald kunnen worden door opmeting en inspectie („survey" is meer dan alleen meten) bij de „certified surveyor". Opmeting is belangrijk voor de maatschappij, eveneens voor de aanstaande koper en voor de geldschieter. Verschillende eisen worden gesteld. Sommige verzekeringsmaatschappijen hebben een lijst van landme ters van wie zij het werk accepteren. De ontwikkeling en de groei van de titelverzekering hebben de vraag naar de diensten van de landmeter zeer doen toenemen. Een grote kans wordt geboden tot nauwe samenwerking tussen landmeter en maatschappij om hun wederzijdse verantwoordelijkheden te verbinden in het veld van modern titelonderzoek. Empire Survey Review. April 1951, blz. 51 en Juli 1951, blz. 112 e.v. T. J. H. Speedy, Surveyor-General in Noord-Borneo geeft een belangwekkende beschrijving van de Japanse invasie aldaar, die gepaard ging met vernietiging van de centraal opgeborgen eigendomsbewijzen volgens het Torrensstelsel. Slechts weinig bleef er van over (wel echter een groot deel van de veldboeken). Daar de kopieën van deze waarde papieren, in bezit van de eigenaren (eigenlijk „lease holders" die rente betalen aan de overheid), slecht bewaard in vochtige hutten, ook niet te achterhalen waren, stond men na de oorlog voor een chaos; nie mand kon zijn rechten meer bewijzen, overdragen of verkrijgen door vererving, terwijl ook geen geld geleend kon worden. De Gr. Het programma van de studie voor geodetisch-ingenieur voor het studiejaar 1953-1954 van de Technische Hogeschool te Delft toont zodanig belangrijke veranderingen ten opzichte van het programma van de vorige studiejaren, dat het wenselijk lijkt het nieuwe programma

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 29