367 De commissie wenst vooral, dat wordt voorzien in een volledige uitvoering, die zou moeten bestaan uit a. de hergroepering en het ontwerpen van de nieuwe perceelsindeling; b. het ontwerp en de uitvoering van het wegennet, vereist voor de nieuwe perceelsindeling, voor een rationele cultivering van de nieuwe percelen en een intensief gebruik van mechanische werktuigen; c. sanerings- en irrigatiewerkzaamheden, noodzakelijk voor de grond verbetering d. noodzakelijke woningverbetering, electrificatie en watervoorziening e. eventuele vestiging van nieuwe bedrijven. De commissie wenst ook, dat al deze werkzaamheden in elk land door één centraal technisch bestuur worden geleid en dat een project voor het geheel wordt ontworpen, onverschillig of de verwerkelijking direct over het geheel of trapsgewijs geschiedt. Wat de wettelijke vereisten betreft, constateert de commissie, dat een ruilverkaveling slechts doeltreffend is, wanneer zij tot stand komt met de toestemming van een belangrijk aantal belanghebbenden: eigenaren of exploitanten. Jn alle landen worden de kosten gedeeltelijk door de Staat en ge deeltelijk door de belanghebbenden gedragen. De commissie wenst, dat het aandeel van de Staat in de kosten zo hoog is, dat een volledige uitvoering, als boven omschreven, mogelijk is. Dit aandeel is een van de factoren die het aannemen van een ruilverkaveling door een groot aantal belanghebbenden kunnen bevorderen. De commissie acht het gewenst, dat het grote aandeel van belanghebbenden in de kosten van een volledige uitvoering in annuïteiten en met reductie kan wor den terugbetaald. De commissie wenst, dat maatregelen genomen zullen worden die de verdeling van de nieuwe percelen verbieden teneinde een latere ver snippering te vermijden. Om het stichten van nieuwe bedrijven te bevorderen, zouden som mige landen er toe gebracht moeten wonden maatregelen van ont eigening uit te vaardigen ten gunste van de Staat, van gemeenschappen of van particulieren. Het is van belang de ruilverkavelingsproblemen vanuit een algemeen gezichtspunt op een meer volledige wijze en bij voortduring te be studeren, daarbij gebruik makende van de inlichtingen verkregen uit de verschillende landen. De commissie wenst dat daarmede een per manente commissie wondt belast, die aan economische, agrarische en vakorganisaties alle gewenste nuttige gegevens zou kunnen verschaffen. Commissie III (Kartografie, instrumenten en fotogrammetrie)De besprekingen handelden over de volgende vier onderwerpen. a. Organisatie. Door de verfijning van de fotogrammetrische instrumenten en het opnemingsmateriaal enerzijds en de verbetering van de methoden der fotogrammetrische kaartering anderzijds, is het tijdstip aangebroken, dat kaarteringen op grote schaal fotogrammetrisch kunnen worden uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 41