369 Het tweede punt dat besproken werd, nl. of het uitvoeren van deze fotogrammetrische werkzaamheden in handen moest zijn van de Staat of van particuliere bureaus, bracht wederom veel discussie. Het laatste standpunt werd vooral verdedigd door Zwitserland, waar zoals bekend, het Kadaster als ambtelijke dienst meer een controlerend en administra tief dan een uitvoerend orgaan is. Dat men hierover niet tot over eenstemming kon komen was wel te verwachten. Bovendien is de om schakeling in die landen waar de technische uitvoering van de kaarte- ring reeds in handen ligt van de Staat, moeilijk uitvoerbaar. b. Instrumenten en methoden. In het algemeen zag de president de kwaliteit van het landmeet kundig instrumentarium van zodanig gehalte, dat de nauwkeurigheid van de instrumenten aan de gebruikelijke methoden is aangepast. Hij vroeg zich zelfs af, of bij de bestaande typen een nog grotere nauw keurigheid bereikbaar was. In de nieuwste modellen is dan ook de nauwkeurigheid gelijk gebleven en zijn alleen enkele praktische ver beteringen aangebracht. Slechts bij het vinden van geheel nieuwe grond slagen voor de constructie van een instrument is een nog grotere nauw keurigheid bereikbaar, gebaseerd op het zoveel mogelijk uitschakelen van persoonlijke fouten. De president noemde in dit verband het vol automatische waterpasinstrument Zeiss Ni 2 en een nieuwe theodoliet van Zeiss-Opton, waarbij eenzelfde constructie is toegepast. De in stelling en aflezing van de verticale rand geschiedt, in plaats van met het alhidadeniveau, met behulp van een zwevend prisma. Door de gedelegeerden van verschillende landen werden de hierna volgende wensen betreffende verbeteringen van instrumenten geuit, die door de commissie werden aanvaard en opgenomen in de eind- resolutie a. de vervaardiging van camera's voor convergente opnamen b. een verbetering van de boussoletheodolieten c. het toepassen van glazen of metalen randen in theodolieten en wa terpasinstrumenten (een onlangs verricht onderzoek in Noorwegen had uitgewezen, dat de door de fabrikanten opgegeven nauwkeurig heid van de randen niet overeenstemde met de werkelijkheid) d. een verbetering van de filmbasis voor luchtopnamen. In de klassieke methoden der geodesie is in de afgelopen vier jaar geen verandering gekomen. Van de geodetische toepassing van radar had alleen Italië in zijn nationaal verslag melding gemaakt, zonder hierbij nauwkeurigheden te vermelden. De resultaten, vermeld in het nationale verslag van Canada, op het congres in Brussel in 1951,, werden aan gehouden als de meest recente en nauwkeurige gegevens op dit gebied. Betreffende de indirecte afstandsmeting werden door Zweden ver beteringen gemeld aan de geodimeter van Bergstrand. Het betreft hier verbeteringen in de vorm van het in het apparaat gebruikte kristal. Daar dit nieuwe instrument nog niet gereed is, kon hierop niet nader worden ingegaan. Voor indirecte afstandsmeting voor lengten van 400 tot 4000 m werd een nieuw transportabel apparaat van Gigas aange-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 43