370 kondigd, dat evenals de geodimeter van Bergstrand, gebruik maakt van electro-optische hoogfrequente lichtgolven. Dit apparaat biedt goede mogelijkheden voor het meten van polygonen. Bovendien werd melding gemaakt van verbeteringen aan de electronische rekenmachines en van de vervaardiging van een enkelvoudige electrische rekenmachine voor het berekenen van goniometrische functies. c. Fotogrammetrie. Uit de verschillende binnengekomen rapporten bleek, dat bij mar kering van grenspunten in het terrein met behulp van witte tafeltjes en bij toepassing van luchtfotogrammetrie met opnamen i 6000, een mid delbare fout is bereikt, die kleiner is dan 10 cm. Deze is aanvaardbaar voor kadastrale metingen van gronden van middelbare waarden. Mo menteel worden in Zwitserland, ten behoeve van kaarteringen op grote schaal, uitgebreide proeven genomen met opnemingen met behulp van wijdzichtobjectieven, die enigszins in nauwkeurigheid ten achter staan, maar uit economische overwegingen te prefereren zijn; tevens zal worden nagegaan of en in hoeverre aerotriangulatie kan worden toegepast. De ontschranking ten behoeve van kaarteringen op grote schaal is nog onvoldoende onderzocht. De president verzocht de ge delegeerden vóór het volgende congres proeven te nemen met ont- schrankers van de nieuwste typen, die voorzien zijn van reproductie- lenzen, waarvan de beeldkwaliteit niet inferieur is aan die der op- namelenzen. De heer Poivilliers,, directeur van de Ecole Centrale des Arts et Manufactures, gaf in een voordracht een nieuwe methode aan van terrestrische fotogrammetrie in grote steden, speciaal voor kaarteringen op grote schaal. Hij maakt hierbij gebruik van partiële belichting van de opname, waardoor deze a.h.w. een mozaïek wordt. Alle facetten hiervan bevatten aan te meten punten, die achtereenvolgens in het terrein worden gemarkeerd. Hij gebruikt twee opnemingscamera's, waarvan de projectieassen evenwijdig en loodrecht gericht staan op de basis. Uit de besprekingen viel af te leiden, dat men goede resultaten van deze kaarteringswijze verwacht. Het bijbehorend kaarteringsappa- raat was, in tegenstelling tot de opnemingscamera's, nog niet gereed. d. Kartografie. De president verzocht de gedelegeerden, betreffende dit onderwerp dat zo veelzijdig is, niet in details te treden en zich te beperken tot het opstellen van enkele definities. In de eindconclusie werd de wens uit gesproken, dat voor het volgend congres een aparte commissie zou worden benoemd, die alleen dit onderwerp zou behandelen. Het is van belang te weten, dat men de landmeetkundige werkzaamheden en de basiskaarteringen niet tot de kartografie acht te behoren. De commissie heeft haar rapport aan het Comité permanent in het Duits uitgebracht. Daar ik niet in staat ben de stijl in een vertaling te evenaren, laat ik hier het originele rapport volgen i. Die FIG spricht ihre Genugtuung über die weitere Vervollkomm-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 44