Het dorp in het landschap 335 Overwegende, dat aan eisers dus hun vordering voorzover betreft het gevraagde verbod behoort toegewezen te wordendat Wij echter het gevorderde herstel van de vroegere toestand niet zullen bevelen dat door partijen zelf wat betreft de betrokken percelen geen bezwa ren tegen het plan van ruilverkaveling zijn ingediend en voorts de ervaring heeft geleerd, dat in ruilverkavelingszaken in het onder deskundige leiding opgemaakte plan van ruilverkaveling door de be handeling der bezwaren voor de rechter hoogst zelden wijzigingen, andere dan in de schadevergoedingen, worden aangebracht; dat gedaagde dus zeer waarschijnlijk door de overschrijving der akte van ruilverkaveling in de openbare registers eigenaar zal worden van de percelen 2968 en 3461 en het dan bij afweging der belangen van partijen gedaagde onnodig zou bezwaren thans nog het herstel van de vroegere toestand, voor een deel toch niet mogelijk, te bevelen; enz." De rechtbank verbiedt de gedaagde N. de eisers in hun eigendoms rechten op de in de dagvaarding omschreven percelen op enige wijze aan te tasten, enz., speciaal ook met de in de dagvaarding omschreven onrechtmatige handelingen voort te gaan. De rechtbank te Almelo kende dus in dit vonnis wel een positieve betekenis toe aan de lijst van rechthebbenden. Prof. dr. ir. J. T. P. BIJHOUWER Hoogleraar in de tuin- en landschapsarchitectuur aan de Landbouw hogeschool te Wageningen: (Voordracht, gehouden op het dertiende congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie te Wageningen op 11 Juni I9S3-) Ter ere van de opening van het gebouw voor Geodesie hebben studenten en personeel van de afdeling Tuin- en landschapsarchitectuur een tentoonstellinkje samengesteld over het dorp. Op tien tentoon stellingsborden is een overzicht gegeven van de betrekkingen tussen het dorp in engere zin, de nederzetting, de woonplaats van de lande lijke bevolking, en het dorp in wijdere zin, het stuk cultuurlandschap dat door die landelijke bevolking wordt gebruikt, het dorpsgebied. Deze twee zijn onverbrekelijk verbondende nederzetting en haar dorpsgebied vormen samen het cultuurlandschap. Op bord 1 is samengevat wat onder een dorp zal worden verstaan een gemeenschap, bestaande uit landbouwbedrijfsleiders, uit land arbeiders, materiële verzorgers (winkeliers en ambachtslieden, dokter en veearts, personeel van de coöperatie), geestelijke verzorgers (geeste lijken, onderwijzend personeel, sociale werkster), bestuurders (ge meente, polder etc.). Deze vijf categorieën zijn onmisbaar, essentieel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1953 | | pagina 9