Literatuuroverzicht 42 (vier honderd drie en veertig gulden en veertig cent). Aldus gewezen ter Raadkamer van het Gerechtshof te Arnhem, door de Heren Mrs. Brouwer, Voorzitter, Flieringa en Noyon, Raadsheren, en de 17de November 1953 ter openbare terechtzitt'ng u tgesproken in tegen woordigheid van Mr. van Delden, Substituut-Griffier. w.g. E. B. van Delden w.g. E. E. V. Brouwer Dipl.-Ing. O. Kriegel, Katasterwesen in ABC-Folge. 111 blz., 17 X 24 cm. Herbert Wichmann Verlag, Berlin-Wilmersdorf, 1953. Geb. DM 7.80. Een bijzonder praktische uitgave voor ieder die inlichtingen wenst over het Duitse kadaster en de samenhang daarvan met het Grondboek. Zoals de titel aangeeft is het boekje samengesteld als een kadastraal verklarend woordenboekmen kan het een kadasterencyclopedie noe men. Het Duitse voorwoord spreekt van ,,Vorschriftenkompendium" en „Katechismus des Katasterwesens", kwalificaties die wel opgaan, mits men in het oog houdt, dat hier geen systematische opzet wordt geboden. In de verklaring achter een trefwoord is een verwijzingsteken ge plaatst bij ieder gebezigd woord, dat zelf als trefwoord is opgenomen. Soms moet nogal eens wat meer geraadpleegd worden dan de toelich ting achter het gevraagde woord alleen. In de regel geeft het boekje echter van ieder begrip een vrij uit voerige, op zich zelf voldoende, uitleg. Wie bv. wil weten wat „Zuflurstücke" zijn, vindt deze bij ons onbekende perceelsaanduiding met een zeker niet beknopte verklaring, waarbij tekeningen en een registerkopie zijn gevoegd, uiteengezet. Om van het boek het meeste profijt te hebben, moet men geen vol slagen leek zijn op kadastergebied. Zij die wel eens met het Duitse kadaster te maken hebben (in grens- correctiegebieden of in gemeenten aan Duitsland grenzende) zullen zelden een vergeefs beroep op deze woordenlijst doen, als zij iets over bepaalde stukken, begrippen of methoden van het kadaster aan de andere zijde van onze Oostgrens moeten weten. Registervoorbeelden en een model van een kadastrale kaart en van een schattingskaart zijn opgenomen. Een brede blanco marge naast iedere bladzijde kan vcor aanteke ningen worden gebruikt. W. v. R. W.P.N.R. 4276. Onder de titel Eigendom van appartementen, pro blemen voor bouw- en rechtspraktijk" bespreekt notaris W. B. Bruyns in een uitvoerig opstel de wenselijkheid om de bestaande samenwoning van leden der coöperatieve flatexploitatieverenigingen om te zetten in privé-eigendom van appartementen voor die leden. Behalve enkele nadelen (vooral notariskosten en registratierecht schrikken velen af) noemt de schrijver een zevental punten die de grote voordelen van een splitsing van het flatgebouw in appartementen in het licht stellen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 44