46 te willen worden tot voorzitter, wordt de overgebleven candidaat, de heer Van der Werff bij acclamatie gekozen. Deze neemt de benoeming aan. g. Verkiez:ng van twee bestuursleden wegens tussentijdse aftreding van de heren W. J. Hemmes en R. S. Terpstra. In de vacature-Hemmes wordt gekozen de heer J. H. B. van Beuke ring en in de vacature-Terpstra de heer A. J. Wijtema. Beiden nemen hun benoeming aan. h. Benoeming van twee vertegenwoordigers in het Hoofdbestuur der Nederlandse Landmeetkundige Federatie, wegens aftreden van de heren E. Prinsen en W. J. Hemmes. De voorzitter stelt voor te benoemen de heren Van der Werff en Covers. Dit voorstel wordt aanvaard. k. Bespreking tijd en plaats der volgende vergadering. De heer Schuurman stelt voor de plaats te laten afhangen van de eventueel te houden feestelijkheden ter gelegenheid van het lustrum en wenst dit punt over te laten aan het bestuur. De voorz tter vraagt of er ook leden zijn die bezwaar hebben tegen de Zaterdag (i.v.m. de op Zaterdag te houden dienstbesprekingen). Slechts 35 leden hebben bezwaar tegen de Zaterdag. i. Bespreking in verband met het lidmaatschap van de N.L.F. Niemand wenst hierover het woord. j. Voordracht van de heer Ir. W. A. van der Werff over: „Herver kaveling van Walcheren en de door watersnood getroffen gebieden". De spreker gaf allereerst een inzicht in de overwegingen die de autoriteiten hebben geleid tot het toepassen van herverkaveling op het door inundatie zo zwaar getroffen eiland Walcheren. De regering wilde het herstel niet beperken tot het terugbrengen van het eiland in zijn oude toestand, maar wilde het eiland vooral landbouwkundig in betere conditie brengen. De Plerverkavelingswet 1947 Stbl. H 400 gaf aan het uitvoerend orgaan, de Herverkavel ngscommissie, grotere bevoegdheden dan de Ruilverkavelingswet in die tijd kende. Vooral de sanering van de kleine bedrijven die geen redelijk bestaan konden geven aan de bedrij fsvoerder tot een zodanige grootte, dat een redelijk gez.nsinkomen verwacht mag worden, gaf in de praktijk vele onvoorziene moeilijkheden, die pas langzamerhand tot oplossing kon den worden gebracht. Om vo'doende grond beschikbaar te krijgen voor deze sanering werden de Walcherse boeren in de gelegenheid gesteld bedrijven in de Noordoostpolder te pachten tegen afstand van hun grondgebru k op Walcheren. Het werven van candidaten voor een be drijf in de N.O.P. heeft de Herverkavelingscommissie veel ervaring op dit gebied rijk gemaakt, d.e in de nieuwe herverkavelingsgebieden van nut zal zijn. Daar u.t sommige delen van Walcheren, waar veel bedrijven in 1944 werden verwoest, een groot aantal landbouwers naar de N.O.P. ver trokken, raakten deze gebieden bijna ontvolkt. De Staat heeft in deze gebieden nieuwe boerderijen gebouwd en hiermee een kleine kolonisatie uitgevoerd met boeren elders van het eiland.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 48