47 Een moeilijkhe:d die zich bij ruilverkavelingen voordoet, door de vaste band tussen pachter en verpachter, waardoor een verplaatsing van het verpachte perceel ten profijte van de eigenaar tegen het belang van de pachter kan zijn, is in de Herverkavebngswet voorkomen. Vol gens deze wet is het mogelijk pachtverhoudingen te ontbinden en nieuwe te vestigen; een goede verkaveling van het gebruik van de gronden wordt hierdoor bevorderd. De spreker vestigde er nadrukkelijk de aandacht op, dat het moei lijk is een nieuwe pachtverhouding te vestigen, die vooral voor de pachter gelijkwaardig is aan de oude. Een pachter heeft zeer veel be lang bij bestendiging van aangegane pachtovereenkomsten en geeft de voorkeur aan pacht van een dia~on'e, een gemeente, een u twonende eigenaar, boven pacht van een landbouwer die aankomende kinderen heeft of van een eigenaar die erfgenamen heeft die in de landbouw werkzaam zijn. Om de duur van de pacht te regelen, zijn alle pachten ingegaan op i November !9S2- Verder vestigde de spreker de aandacht op de regeling die de Her- verkavelingswet bevat omtrent de kosten van het werk. Deze kosten zijn voor reken ng van de Staat, maar de eigenaren zullen de waardevermeerdering van hun gronden ten gevolge van de herverkave lingswerkzaamheden aan de Staat moeten betalen. Om deze waarde vermeerdering vast te stellen zal na de voltooiing van de herverkave- lingswerken een tweede schatting van de gronden worden verricht. De spreker vertelde over de verschillende aspecten die zich betref fende de herverkaveling in de noodgebieden in Zeeland voordoen. Hier door wordt elk van deze verkavelingen een werk met bijzondere proble men, vooral de Zak van Zuid-Bcveland, waar veel boongaarden voor kwamen en die nu een afwisseling vertoont van ondergelopen en droog- gebleven polders, met verwoeste en onbeschadigde boomgaarden. De spreker is van mening, dat in Zeeland voor de ambtenaren van het Kadaster een mooie taak is weggelegd. Hij is er van overtuigd, dat wie de moed heeft nu de stap in de modder te doen, na volbrachte arbeid zal zeggendit had ik niet graag willen missen. Na de voordracht van de heer Van der Werff worden vragen gesteld door de heren Rietsema, Warners, Jonkers en Allema. Rondvraag. De heer Govers dankt zijn aftredende medebestuursleden voor de prettige samenwerking en richt speciaal woorden van dank aan de heer Pr'nren voor het vele werk, dat hij, eerst als penningmeester en de laatste twee jaar als voo-zitter, heeft verricht in het belang van de vereniging. De heer Daleboudt dankt namens de vergadering de voorzitter voor het vele werk. Het afgelopen jaar is een belangrijk jaar geweest. m. Sluiting. De voorzitter dankt voor de vriendelijke woorden die tot hem zijn gericht en sluit daarop de vergadering. Groningen, December 1953. De oud-Secretaris, W. J. Hemmes.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 49