63 Indien het mogelijk zal blijken, dat voor de aansluiting van de stroken bepaling van de paspunten in het terrein slechts om de twee kilometer noodzakelijk is, kan een aanmerkelijk ijlere grondslag wor den gelegd. De meetkundige grondslag kan zich dan beperken tot veel hoeken die loodrecht op de vliegrichting worden geprojecteerd. De afstanden in de vliegrichting tussen de veelhoeken moeten dan onge veer twee kilometer bedragen. Voor de ruilverkaveling „Beltrum" zou in dit geval de meetkundige grondslag tot op een vierde van het aantal thans gebruikte punten kunnen worden teruggebracht. De tussenliggende paspunten kunnen dan door middel van ruimtetriangulatie worden berekend. Verder kan het aantal vaste punten worden vermeerderd door een (onbeperkt) aantal schijven uit te leggen, waarvan de coördinaten per beeldenpaar kunnen worden gemeten. Welk een groot voordeel, vooral in de diluviale gebieden in de Achterhoek en Twente, kan worden verkregen door gebruik te maken van de beschreven methode, is duidelijk. IV. De kaart Tenslotte is het proefgebied gekaarteerd op schaal i 2000 uit de terrestrische meting en deze kaartering is vergeleken met de kaart ver kregen door de uitwerking van de luchtfoto's in de autograaf. De toetsing van beide kaarten op de kopieerspiegel toonde nagenoeg geen verschil. Kosten Een vergelijking tussen de kosten van een terrestrische opneming en uitwerking, en van een fotogrammetrische opneming is niet een voudig. De kosten van de terrestrische opmeting, zoals die bij het Kadaster wordt verricht, worden door zeer veel factoren bepaald, waarvan men de orde van grootte moet schatten. De Beierse ruilverkavelingsdienst is een dienst met een eigen per- soneelsverzorging. Alle voorzieningen worden in deze dienst zelf ge troffen, waardoor het mogelijk is het werkelijke bedrag dat een amb tenaar de overheid kost, te berekenen. Hoe kan men deze laten wij het noemen „verzorgingskosten" bij de kadastrale dienst be palen De salarissen zijn weliswaar bekend, alsmede de reis- en ver blijfkosten; voor welk aandeel moet het salaris van iedere ambtenaar van het Kadaster echter worden belast voor hetgeen wordt verricht door de afdeling Organisatie, de afdeling Personeel en de afdeling Comptabiliteit van het Ministerie van Financiën, het bureau van de ingenieur-verificateur, door de Rijks Automobiel Centrale (controle, aanschaffing en onderhoud), door het Rijksinkoopbureau, door de Rijkskantoormachinecentrale, enz., enz. Er wordt beweerd, dat men bij het salaris van een dergelijke ambte-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 13