68 Tijd Terrestrische methode: Detailmeting Kaartering Meetkundige grondslag 725 meetdagen 430 kantoordagen 255 meetdagen 290 kantoordagen Totaal 1700 dagen Fotogrammetrische methode: Detailmeting Naverkenning j Bijmeting bebouwde kom 70 meetdagen 20 kantoordagen 10 meetdagen 20 kantoordagen 70 meetdagen 70 kantoordagen 80 dagen Meetkundige grondslag Schijven leggen Totaal 340 dagen Tijdwinst voor de ruilverkavelingsdienst: 1360 dagen ca. 5 jaar. De duur van deze ruilverkaveling kan gesteld worden op 30 manjaren, zodat de tijdwinst voor de ruilverkavelingsdienst tenminste 17,5% is. De tijdwinst die verkregen wordt door het gebruik van luchtfoto's bij de vaststelling van de eigendomsgrenzen, dus bij het gebruik voor het onderzoek van de lijst van rechthebbenden en de opzet van het plan van wegen en waterlopen, is niet in aanmerking genomen. Verder moet bij deze beschouwing worden opgemerkt, dat getracht is, de uitkomst niet te flatteren ten gunste van de fotogrammetrische methode. De raming van de heer Gorter, 20% tijdsbesparing voor de ruilver kavelingsdienst, kan bij een doelmatige toepassing van de fotogramme trische methode zeker worden behaald. De verklaring van Finsterwalder, dat door het gebruik van foto- grammetrie de ruilverkavelingsproductie met 100% zal worden ver hoogd, lijkt zeer optimistisch. Voor Nederland zal dit getal zeker niet opgaan. Het aantal dagen dat de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat aan de uitwerking heeft besteed, is ongeveer 420. De tijdsbesparing in het geheel der werkzaamheden bedraagt dus 1360 420 940 dagen (y/2 jaar). Organisatie De heer Gorter heeft in de Ruilverkavelingsbode" (een kwartaal uitgave voor de ambtenaren bij zijn dienst) reeds gewezen op de moei lijkheden die de toepassing van de luchtfotogrammetrie bij de ruilver kaveling ten gevolge heeft. De organisatie wordt steeds ingewikkelder. Vroeger deed de stelling opgeld, dat de landmeetkundige techniek voor de ruilverkavelings landmeter bijzaak was. De kaart groeide tijdens de gehele ruilverkave lingsprocedure.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 18