Wenselijkheden en mogelijkheden aangaande de toepassing van de fotogrammetrie ten behoeve van het Nederlandse Kadaster 71 vervaardigen van nieuwe kadastrale kaarten van het plassengebied van Loos-r drecht met behulp van luchtfotogrammetrie. (3) Rapport ingediend voor het congres in 1939 van de Nederlandse Landmeet kundige Federatie: J. J. Gorter, Luchtfotogrammetrie ten dienste van ruil verkaveling. Toepassing in het blok „Eemnesser Polders". (4) Photogrammetria, 1942: J. J. Gorter, Application de la photogrammétrie aérienne au remembrement rural en Hollande. (5) Rapport ingediend voor het congres in 1950 van de Nederlandse Landmeet kundige FederatieJ. J. Gorter, De toepassing van de fotogrammetrie bij de ruilverkaveling in Nederland. (6) Schweizerische Zeitschrift für Vermessung, Kulturtechnik und Photogram métrie, 1953, nrs. 5, 6, 7, 8: Progrès dans la mensuration cadastrale photo- grammétrique (A. Pastorelli, H. Harry, R. Solari). (7) Festschrift Eduard Dolezal, 1952K. Neumaier, Katasterphotogrammetrie in Österreich. Prof. dr. ir. W. SCHERMERHORN: Voordracht gehouden op de vergadering van de Nederlandse Ver eniging voor Fotogrammetrie op 16 December 1953 te Utrecht. Geen Minister van Financiën kan aan de kadastrale dienst het ver wijt maken overijlde beslissingen te hebben genomen inzake investe ringen voor fotogrammetrische werkzaamheden ten behoeve van be langrijke kadastrale metingen. Het is nu 20 jaar na de eerste proefmeting in de Biesbosch, niet alleen, maar ook ruim 20 jaar nadat de thans nog geldige methode van stereofotogrammetrie in ons land werd ingevoerd. Het is bijna 20 jaar geleden, dat ik voor het jubileumnummer van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde een artikel schreef over de stand van de fotogrammetrie in Nederland, waarin o.a. de bereikte nauwkeurig heid voor kaarteringen op grote schaal in polderland werd weerge geven. De middelbare fout in de ligging van het midden van een sloot uit ruim 60 snijdingen verdeeld over 4 verschillende bladen 1 1000, bedroeg 15 cm. Indien men bedenkt, dat in het ontwerp voor de nieuwe H.T.W. thans de middelbare fout in de idealisatie van een sloot wordt gesteld op 10 a 25 cm, terwijl daar bovenop de middelbare fout ten gevolge van de kaartering voor een schaal 1 IOOO nog eens op 14 cm wordt gesteld, zou eigenlijk slechts de conclusie passen, dat men reeds in 1934 had kunnen weten, dat de fotogrammetrie met de toen be schikbare hulpmiddelen al in staat was aan een eventuele behoefte aan systematische metingen in open terrein te voldoen. De eerste met voorzichtigheid hieruit getrokken consequentie was de meting van de Loosdrechtse plassen, waarover de heer Kiers op 15 April 1937 voor de Ned. Vereniging voor Fotogrammetrie belangrijke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 21