76 lijk hetzelfde kadastrale systeem hebben als in Frankrijk, meen ik dat de allure van het Nederlandse kadaster toch in zo sterke mate van het Franse afwijkt, dat wij met dergelijk werk voor een hermeting geen genoegen meer nemen. Het werk, dat vender de meeste aandacht na de oorlog heeft ge trokken en in het bijzonder in de laatste paar jaren, is dat van Oosten rijk. Eveneens een rechtskadaster met een grondboeksysteem, dat de toepassing van de fotogrammetrie, zij het onder het treffen van maximale voorzorgen voor nauwkeurigheid, heeft aangedurfd. Neu- maier heeft hierover in Nederland een voordracht gehouden, waarop ik hier niet verder behoef in te gaan, vooral niet na de mededelingen van de heer Witt, die men ook kan beschouwen als een bevestiging van de resultaten van Neumaier. De conclusies van deze rondblik in een aantal landen van West- Europa kan zijn, dat de hoogwaardige fotogrammetrie zowel in Zwit serland als ook in de laatste tijd in Oostenrijk het experimentele sta dium voorbij is, zij het ook, dat de productie in Oostenrijk nog onaan zienlijk is tengevolge van moeilijkheden met de opnamen. Opmerkelijk is, dat dit bij beide landen betreft die een positief kadaster hebben. Daarnaast staat, dat Italië en Frankrijk de fotogrammetrie in vol be drijf op een kadastrale hermeting toepassen, waarbij echter in beide gevallen de eisen van nauwkeurigheid belangrijk lager liggen dan die in Zwitserland en in Oostenrijk. In deze twee landen bestaat een ka dastraal systeem, dat aan het onze, alleen juridisch, verwant is. Laten wij thans de situatie in Nederland beschouwen. Ik voel mij geroepen noch bevoegd mij te verdiepen in juridische beschouwingen. Ik geloof echter, dat men de toestand hier gevoeglijk kan typeren met de stelling, dat wij een negatief kadaster hebben, dat echter door het grote publiek wordt tegemoet getreden als een rechtskadaster, zolang er geen conflicten uitbreken waarin advocaten worden gemoeid. Ook van een technisch gezichtspunt uit gezien heeft het Nederlandse ka daster de allure van een positief systeem. Indien men de algemene puntnauwkeurigheid voor detailpunten, zoals deze voorkomt op blz. 99 van de bestaande H.T.W., vergelijkt met de overeenkomstige waarden voor het Zwitserse kadaster, dan vindt men voor gebied 2 een op vallende gelijkenis, terwijl met het oog op de reeds genoemde omstan digheid voor gebied 3 de Zwitserse tolerantie ruimer is dan de Neder landsevoor gebied 1 (niet meer dan 1 van de oppervlakte van het land) is de tolerantie in Zwitserland de helft van die in Nederland. Dit zal waarschijnlijk samenhangen met het feit, dat voor dit gebied in Zwitserland de schaal van de kaart 1 500 bedraagt. Men kan dus in grote trekken zeggen, dat voor 99 van het land de eisen van nauw keurigheid in Nederland en in Zwitserland volstrekt dezelfde zijn, niet tegenstaande het diametraal verschillende juridische karakter van'beide kadastrale systemen. Uit een oogpunt van techniek, d.w.z. voor ons met betrekking tot de vraag in hoeverre fotogrammetrie van toepassing kan zijn, behoeven wij ons daarom omtrent het juridisch karakter van het kadaster niet te bekommeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 26