77 Een andere kwestie is veel belangrijker. Men is in Zwitserland, in Frankrijk en in Italië, ieder in eigen stijl, met de toepassing van de fotogrammetrie veel verder dan in Nederland, België en Duitsland, omdat in eerstgenoemde landen een systematische kadastrale meting wordt uitgevoerd, die op een wettelijke basis berust en waarvoor jaar lijks in de staatsbegroting vaste bedragen worden uitgetrokken. In Nederland staat men op het standpunt, dat het einddoel als het ware stiekum kan worden bereikt, door daar te hermeten waar een dringende behoefte bestaat of waar toevallig personeel beschikbaar is. Nu is het met dit laatste, naar ik meen te weten, op het ogenblik niet al te best gesteld, zodat dus het eerstgenoemde argument overblijft. Er is echter in ons land geen sprake van werken volgens een vast systeem. Er wordt een halve eeuw over hermeting gesproken, er wordt ook inciden teel vrij veel opgeknapt, maar juist dit incidentele karakter is ver moedelijk een afdoend beletsel voor de toepassing van de zoveel efficiëntere methode van de luchtkaartering. Er worden in ons land nieuwe plans op drie manieren gemaakt a) uit oude veldwerken maakt men nieuwe kaarten, b) uit oude veldwerken plus enige aanvullende metingen worden nieuwe kaarten gemaakt, c) na delimitatie wordt een hermeting van meestal een grotere op pervlakte uitgevoerd, waaruit nieuwe plans worden geconstrueerd. In de juridische problemen die schuilen in de vraag naar de priori teit van oude veldwerken die bij oude akten behoren, tegenover nieuwe veldwerken, volgend op een delimitatie, wil ik mij natuurlijk niet be geven. Het valt echter niet te ontkennen, dat de jaren durende discus sies en een betrekkelijk systeemloos werken op de buitenstaande technicus een weinig bevredigende indruk maken. Daarbij is men er echter wel van overtuigd, dat het de voorkeur verdient, vast te houden aan het negatieve stelsel in plaats van radicaal over te gaan tot een positief stelsel door middel van geleidelijke hermeting, zoals thans in Zwitserland geschiedt. Terzijde merk ik echter op, dat ik toch geneigd ben een vraagteken te zetten achter de verdediging van het negatieve stelsel met het argument van ons volkskarakter, zoals ik in het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde vond. Wie zich enigszins rekenschap geeft van het hyperindividualistische karakter van de Zwitsers, dat zowel persoonlijk, gemeentelijk, kantonaal, als interna tionaal tot uitdrukking komt, en dan ziet hoe grondig het positieve stelsel in Zwitserland werkt, die kan niet anders dan even glimlachen om dit weinig gefundeerde argument, dat ergens gebruikt werd bij een bespreking van het rapport van de studiecommissie-Hof in het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde. Van technisch gezichtspunt uit zou, met het oog op de toepassings mogelijkheid van de fotogrammetrie, de invoering van de door de Commissie-Hof voorgestelde hermetingswet ten zeerste moeten worden toegejuicht. Het is bv. ook nodig, dat het begrip hermeting niet alleen optreedt in de gedachtensfeer van de Vereniging voor Kadaster en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 27