83 4) In afwijking van hetgeen te Beltrum is geschied, zou men te voren een grondige interpretatie van de luchtfoto moeten uitvoeren. In het geval van convergente opnamen zouden daarvoor ontschrankte vergrotingen en bij verticale opnamen normale vergrotingen tot op ongeveer 2 a 2,5 maal de te gebruiken kaartschaal moeten worden gemaakt. Bestudering van deze vergrotingen in een speciale stereoscoop kan het dan mogelijk maken de beelden te interpreteren met ongeveer dezelfde vergroting als in de kaarteermachines wordt toegepast. Wel iswaar geeft de fotografische afdruk een zeker verlies, doch dit verlies heeft men eveneens in de papierkopie, die men anders meestal op de originele schaal waarneemt. Het alternatief is de interpretatie van dia positieven met speciale stereoscopen van veel sterker dan de tot heden gebruikelijke vergroting. Het is gewenst bij deze interpretatie nauwkeurig na te gaan welke grenstekens zichtbaar zijn, en deze op de vergrotingen in te tekenen evenals de grenzen zelf. De objecten die zichtbaar zijn worden even eens op een der twee vergrotingen getekend, zodat geleidelijk aan op deze foto een beeld van de te construeren kaart ontstaat. Voor zover bepaalde voorwerpen onzichtbaar zijn, worden deze bij een terrein verkenning aangemeten, die gelijktijdig kan plaats vinden met het be palen van de meetkundige grondslag en van de nodige paspunten. Deze aanmeting kan door middel van de fotogrammetrie buitengewoon wor den vereenvoudigd, indien men tijdens het markeren van de grenzen, aan de hand van een vlotte verkenning van het terrein, in de nabijheid van de waarschijnlijk terrestrisch aan te meten punten en voorwerpen, eveneens een ruim aantal schijven uitlegt, die later, na bepaling in de kaarteermachine, als onderdeel van de meetkundige grondslag kunnen fungeren. De graad van nauwkeurigheid waarmede deze punten worden bepaald, wordt uitgedrukt door de bovengenoemde middelbare fout van 10 micron in het vlak van het negatief. Men kan dus de plaatsing van deze punten zodanig kiezen, dat zij door hun onderlinge afstand redelijk aan de eisen van het ontwerp-H.T.W. voldoen. Hun onder linge afstand wordt echter beheerst, voor zover zij op korte afstand van elkaar gelegen zijn, door de eveneens hierboven genoemde middel bare meetfout van 4 micron. Het heeft bepaald voordelen deze identificatie voor de kaartering uit te voeren. De fotokartograaf heeft dan aan het instrument een duidelijk beeld voor ogen en heeft zo weinig mogelijk raadsels op te lossen. Het spreekt vanzelf, dat mijn oude ideaal, deze identificatie te laten uitvoeren door de fotokartograaf die later ook de beelden zal uittekenen, ook vandaag nog geldt. 5) Na die identificatie komt de eigenlijke kaartering aan de beelden- paarmachines. Het spreekt vanzelf, dat daarbij maximale voorzorgen nodig zijn om de resultaten te verkrijgen zoals de proef Beltrum heeft getoond. Dat wij daarbij tot heden in Delft nog niet het uiterste hebben bereikt, heb ik in het bovenstaande, naar ik meen, duidelijk gemaakt. De volgorde waarin het werk aan de beeldenpaarmachine moet worden uitgevoerd lijkt mij als volgt. Na bevredigende uitvoering van de abso-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 33