88 het Kadaster aangevallen, doch daarbij het vraagstuk te eenzijdig be licht. Een vergelijking met Italië en Frankrijk gaat niet op; in Frank rijk bv. is het Kadaster niet bijgehouden en het heeft daardoor weinig betekenis voor de eigendomsboekhouding. Toepassing van fotogram- metrie geschiedt daar alleen om de kaarten wat „op te knappen". In Nederland is het Kadaster wel bijgehouden. Prof. Schermerhorn zegt, dat er systematische hermeting nodig is. Ook de leiding van het Ka daster is niet tevreden over het tempo van de hermetingen. Uitbreiding wordt steeds nagestreefd, doch de opleiding van goed vakpersoneel kost veel tijd; de opleiding tot kadaster-tekenaar bv. duurt wel 5 a 6 jaar, wanneer men rekening houdt met militaire dienst en het zich eigen maken van praktische ervaring. Het Ministerie van Financiën heeft altijd een zuinig beheer gevoerd. Het landelijk gedeelte van de gemeente Utrecht is fotogrammetrisch hermeten. Toch was na de luchtkaartering nog 30.per ha nodig om de hermeting kadastraal toe te passen. De door Prof. Schermerhorn genoemde 150.000 ha in Groningen, die hermeten zouden moeten worden, zullen aan de dienst van het Kadaster 500 a 600 manjaren kosten. Hierbij zijn de opnamen en het fotogrammetrisch uittekenen niet inbegrepen. In kadastrale kringen is men van mening, dat de maatschappij een steeds grotere behoefte heeft aan nauwkeurige kadasterkaarten op grote schaal. Er moet inderdaad vrij veel worden hermetenhet blijkt echter, dat na (verrichte) hermetingen geen nieuwe behoeften door de maatschappij worden geuit. Incidentele hermeting, naar behoefte, moet dus voortgezet worden; het is nog niet mogelijk zeer grote gebieden te hermeten. Prof. Schermerhorn zegt altijd gehoopt te hebben de ka dastrale belangen te dienen. Critiek zal hij, indien de omstandigheden hem daartoe aanleiding geven, steeds blijven uitoefenen. In 1939 reeds was een systematische inzet van de fotogrammetrie mogelijk. Hij be aamt, dat een urgentieprogramma voor de hermeting noodzakelijk is gelukkig is niet overal hermeting nodig. De huidige urgentiegebieden moeten fotogrammetrisch behandeld wordenin zijn voordracht heeft de heer Witt aangetoond, dat ook andere dan slotengebieden voor fotogrammetrie in aanmerking komen. Fotogrammetrisch kan thans ook een meetkundige grondslag voor de aanmeting van dorpskernen worden geleverd. Dit is nieuw en was hier een half jaar geleden nog niet mogelijk. Inschakeling van fotogrammetrie bij de hermetingen vermindert ook het personeelsprobleem. Dat de fotogrammetrie ook economisch zeer grote voordelen biedt, ook voor ingewikkelde terreinen als Beltrum, is vandaag door de heer Witt duidelijk naar voren gebracht. Italië en Frankrijk zijn voor Nederland geen voorbeelden en zijn door hem ook niet als zodanig gesteld. Zo moet de fotogrammetrie hier beslist niet toegepast worden. Aandrang tot vernieuwing van het Kadaster vindt kennelijk weinig of geen gehoor. Voor agrarische doeleinden wordt daarentegen veel geld besteed: zie de ruilverkavelingen, zie de 500.000 per jaar voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 38