FOTOGRAMMETRIE EN KARTOGRAFIE G. F. WITT Fotogrammetrie en Kadaster Landmeter ie klasse van het kadaster, Almelo: Voordracht gehouden op de vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie op 16 December 1953 te Utrecht Inleiding De eerste toepassing van de luchtfotogrammetrie bij het Kadaster dateert van 1931-1932. Een gebied van ongeveer 1000 ha in de Bies- bosch werd met behulp van opnamen op schaal 1ca. 6000 hermeten. De kaartschaal was 1 2000, de gebruikte methodeontschranking I De tweede toepassing ten behoeve van het Kadaster vond plaats voor de hermeting van de Loosdrechtse Plassen in 1936-1937. De fotoschaal was ongeveer 13000, de kaartschaal 12500de uitwerking gebeurde met de stereoplanigraaf. De oppervlakte van het gebied was ongeveer 4000 ha (2). Daarna volgde de toepassing voor de ruilverkaveling „Eemnesser Polder" in 1938, die ongeveer 2100 ha groot was. De fotoschaal was ca. 15000, de kaartschaal 11000; de uitwerking geschiedde met de stereoplanigraaf (3, 4). De eerste toepassingen hadden betrekking op moeilijk toegankelijke gebieden. De Biesboschpolder met zijn kreken behoorde slechts aan 4 eigenaren toe. De bedoeling was een behoorlijke kaart van de kavel indeling en een grote sanering in de kadastrale en hypothecaire boek houding te verkrijgen. Van 893 kadastrale percelen kwam men op 4 percelen Het plassengebied van Loosdrecht was eveneens een zeer moeilijk terrestrisch te meten terrein. Topografie en kadastrale indeling moesten zo goed mogelijk met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Bij de „Eemnesser Polder" was een terrestrische opmeting zeer goed mogelijk geweest. De toepassing van de fotogrammetrie werd hier over wogen, niet omdat het bijna onmogelijk was terrestrisch te meten, maar hoofdzakelijk uit zuiver zakelijke motieven: kostenbesparing, snellere werkmethode en een middel om personeel vrij te maken voor het eigen lijke ruilverkavelingswerk. Het resultaat van deze toepassing was zodanig dat besloten werd de fotogrammetrie algemeen te gebruiken voor de ruilverkaveling. De oorlog verstoorde de continuïteit in de uitvoering van nieuwe luchtkaarteringen. Wel zijn van 1940 af 13 ruilverkavelingsblokken met een totale oppervlakte van meer dan 50.000 ha uit luchtfoto's gekaar- teerd, maar hiervoor waren geen speciale opnamen op grote schaal gemaakt (5). Bij de uitwerking werd gebruik gemaakt van bestaande foto's, waarvan het grootste gedeelte op schaal 120.000 was. Een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 3