94 Een gegadigde kon wegens het ontbreken van stereoscopisch ge zichtsvermogen niet. worden ingeschreven. Een certificaat van met goed gevolg volbrachte studie en afgelegd examen werd uitgereikt aan 13 cursisten, door wie een volledige cur sus werd gevolgd. Aan de overigen kon een verklaring van met vrucht ontvangen onderricht worden uitgereikt. Buitenlandse verbindingen Het leggen van verbindingen met het buitenland was uiteraard aller eerst gericht op het geven van een zo groot mogelijke bekendheid aan de werkzaamheden van het instituut en inschakeling in de program ma s tot technische hulpverlening als georganiseerd door de Verenigde Aaties, dan wel op bilaterale basis uitgevoerd. Ten aanzien van de V.N. bestond nauw contact met de Technical Assistance Administration te New York en de Food and Agriculture Organization te Rome, welke beide bij een nader overleg in Januari 1951 bereid bleken tot de toezegging, dat de uit te zenden fellow- en scholarshipholders op het gebied van fotogrammetrie en foto-inter pretatie uitsluitend naar Delft zouden worden gedirigeerd, aangezien geen ander vergelijkbaar instituut voorhanden is. Evenzeer van belang was de overeenkomst, in afwijking van de algemene regeling, niet slechts de lesgelden, maar ook de gelden, bestemd voor „board and lodging" rechtstreeks aan het instituut over te maken. Het standpunt, dat aan Nederlandse zijde geen verantwoordelijkheid kon worden aan vaard voor het optimale resultaat der opleiding, indien niet ook directe bemoeienis zou bestaan met de materiële en sociale verzorging der „fellows werd zonder meer aanvaard. Aansluitend aan deze besprekingen kon het nieuwe instituut worden geïntroduceerd in Amerikaanse vakkringen tijdens een jaarvergadering van de American Society of Photogrammetry, waar grote belangstel ling bleek te bestaan in verband met het ontbreken van een dergelijke gespecialiseerde opleiding in de Verenigde Staten. Eenzelfde ervaring werd opgedaan in een bespreking met het Institute of International Education te New York. Verder werd in Mei 1951 de oprichting van het instituut via de Nederlandse posten in het buitenland aangekondigd door de plaatsing van een persbericht en de toezending van 5000 vouwbladen met Engelse en 3000 met Franse tekst aan die overheidsdiensten in den vreemde, voor welker werkzaamheid de luchtfoto een bruikbaar hulpmiddel vormt. Voorts werd een meer uitgebreid prospectus met Engelse tekst in 1200 exemplaren in vakkringen verspreid. Hoezeer schrifte lijke voorlichting niet kan worden gemist in Mei 1952 bleek een tweede druk van dit prospectus noodzakelijk met Engelse (2000) zo wel als met Franse (1000) tekst leerde toch de ervaring, dat de waarde der persoonlijke acquisitie moeilijk te hoog kan worden aan geslagen. Vruchtbare contacten leverden in dit verband op de bezoe ken van Prof. Schermerhorn, voornamelijk als expert der Ver. Naties,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 44