Literatuuroverzicht 106 dit tijdschrift in deze voorinlichting reeds een belangrijke informatie zullen vinden. Teneinde vooral niet te worden misverstaan, moge hier evenwel nog extra geaccentueerd worden, dat deze voorlopige kaartering niets te doen heeft met nauwkeurige detailopnamen op grote schaal van die gebieden waarvan de ontwikkeling met kracht ter hand genomen zal worden. Voor dergelijke gebieden zal ongetwijfeld een eerste klas luchtkaartering door een lichaam als de K.D.M. als basis van uitgang nodig zijn. Voordeel echter van het bezit der „voorlopige overzichtskaart i ioo.ooo" zal zijn, dat al die gebieden toch in het grote geheel zullen kunnen worden ondergebracht. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1953 Nr. 9. Albert Pütz Zur Prage Photogrammetrie, Kataster und Flurbereinigung. Op de 38ste Deutsche Geodatentag in Karlsruhe heeft Pütz een lezing gehouden, waarbij hij voornamelijk de kosten van de verschil lende methoden vergelijkt. Hij begint met de juichkreet: „Der Kampf und die Anerkennung der Photogrammetrie als Aufnahmeverfahren für Katastervermessungen ist zugunsten der Photogrammetrie ent- schieden". Deze gunstige beslissing is te danken aan de mogelijkheid door middel van de fotogrammetrische methode een getallenkadaster en de gewenste nauwkeurigheid te verkrijgen. De kostenverhouding die P. vindt voor de verschillende methoden is niet goed vergelijkbaar met de Nederlandse getallen, daar men in Duitsland de opneming doet aan het einde van de ruilverkavelingdus als een gedeeltelijke of een ge hele hermeting. De fotogrammetrische methode geeft volgens P. in ieder geval een besparing van 30 a 35% ten opzichte van de in Duitsland veel gebruikte poolcoördinatenmethode. Bij toepassing van de fotogrammetrie over uitgestrekte gebieden zal nog economischer gewerkt kunnen worden. P. onderscheidt a opneming na de uitzetting van de wegende knikpunten worden volgens een speciale methode bepaald en volgens de p.c.-methode uitgezet. De punten, van waaruit de uitzetting van de knikpunten plaats vindt, worden van een signaal voorzien en fotogrammetrisch bepaaldde kavelgrenzen worden later na de uitzetting in het ter rein op de fotogrammetrisch vervaardigde kaart gekaarteerd b opneming nadat alle weg- en kavelgrenzen zijn uitgezet, dus een volledig fotogrammetrische herméting. Hij meent, dat de kadaster leiding tegen deze wijze van hermeting geen steekhoudende bezwaren kan aanvoeren. Op één punt wil ik de aandacht vestigen, nu in Nederland de foto-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 56