120 IO-20 m 7,2 (max. 17) van 20-30 m 6,8 (max. 19) van 30-50 m 7,6 (max. 13). De verschillen blijken met de afstanden toe te nemen, ge volg van goede signalering, dus geringe identificatiefout. Kosten totaal 8860 fr. Besparing t.o.v. terrestrische (optische voer- straal-) methode 17 Wegens de geringe grootte van het gebied is dit ongunstig. Verwachte besparing voor gebieden groter dan 150 ha 30 a 40 Hierbij is rekening gehouden met de afschrijving van het materiaal (o.a. vliegtuig). Allgemeine Vermessungs-Nachrichten. 1954, blz. 2 en 31. A. Schmiedeskamp. Rationnelle Katastermessung. Voor het dienstbaar maken van fotogrammetrie aan het kadaster ana lyseert schrijver de betekenis van de kadastrale grens. In Duitsland ontleent de kadastrale grens zijn juridische waarde aan de verbinding van het kadaster met het grondboek. Voor jurist en landmeter heeft die grens verschillende betekenis. De jurist ziet er een algemene rechts norm in, een zuiver abstract, eenduidig begrip. De landmeter ziet er een lijn in behept met een door de techniek bepaalde onzekerheidsmarge (-strbok). Deze strook is smaller of breder naarmate de technische me thoden meer oh minder nauwkeurig zijn, dat is in het algemeen meer of minder kostbaar. Uit deze gezichtshoek bezien is het dienstbaar maken van fotogrammetrie aan het kadaster een economisch vraagstuk, dat opgelost moet worden in samenhang met de aard van het object. Het nadeel van fotogrammetrie is, dat de bijhouding van de kaart van principieel andere aard is dan de vervaardiging, nl. terrestrisch. Dit nadeel kan beperkt worden door het meefotograferen van de zichtbaar gemaakte meetkundige grondslag, waarvan de coördinaten terrestrisch of fotogrammetrisch (machinecoördinaten) worden bepaald. De arti kelen worden vervolgd. Zeitschrift für Vermessungswesen. 1954, blz. 54. A. v. d. Weiden: Vernieuwing van kadastrale kaarten en bijhouding van vernieuwde kadastrale kaarten in Neder-Saksen. Behandelt de invoering van een uniform, aaneensluitend stelsel van kadastrale kaarten, tot de rand gevuld (wie bedenkt een goed Neder lands woord voor Rahmenkartegenummerd en ingedeeld in aan sluiting met de grondkaart schaal 15000. „Wie altijd nog gelooft met niet-uniforme, onvolledige Inselkarten 100 jaren verder te kunnen werken, die is in zijn enge vak de blik op de grote samenhang ver duisterd." Kaarten worden samengesteld zodanig, dat een minimum van administratieve handelingen (overboekingen) te verrichten zijn. Kaarteren op aluminiumpapier (alufoil, correctostaat), voor dorpen op karton. Kopiëren op astralon. Aanbevolen wordt ritsen op van een laag voorzien astralon. Details zal ik verder niet geven. Duitse en Nederlandse toestanden verschillen. Ik wilde evenwel weer even de aandacht vestigen op de in Duitsland toenemende tendentie de kadas trale kaart te uniformeren en dienstbaar te maken aan algemene maat schappelijke belangen. En op de grote eisen aldaar gesteld aan een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1954 | | pagina 10